Search
Close this search box.
ژنیکوماستی در بدنسازی

ژنیکوماستی در بدنسازی

ژنیکوماستی در بدنسازی وضعیتی است که برای برخی از بدنسازان رخ می‌دهد. در سال‌های اخیر بدنسازی در بین مردان محبوبیت زیادی پیدا کرده است  و اکثر مردان این فعالیت را در برنامه هفتگی خود قرار می‌دهند. عضلات بدن در این ورزش، معمولا با خوردن مکمل‌های مختلف و انجام تمرینات رشد می‌کنند. گاهی اوقات این مکمل‌ها و سایر دلایل می‌توانند منجر به عدم تعادل هورمونی در بدن شوند و عضلات برخی از نقاط بدن مانند سینه‌ها به صورت غیر عادی رشد کنند. این عضلات به حدی رشد می‌کنند که دیگر هیچ تناسبی با سایر عضلات و اندام‌های بدن ندارند. به این وضعیت ژنیکوماستی در بدنسازی گفته می‌شود. در ادامه به نحوه جلوگیری از آن اشاره خواهیم کرد.

ژنیکوماستی در بدنسازی

ژنیکوماستی در بدنسازی چیست؟

افرادی که بدنسازی کار می‌کنند معمولا برای افزایش عضلات تلاش می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است در اثر مصرف مکمل‌ها و دلایل دیگر عضلات بافت قسمت‌هایی از بدن رشد کند که نباید این اتفاق برای آن‌ها بیفتد. ژنیکوماستی در بدنسازی حالتی است که در آن بافت سینه افراد رشد می‌کند و ظاهری غیرعادی به خود می‌گیرد. این مشکل منجر به ایجاد بافت متورم و پف کرده در ناحیه سینه و نوک سینه می‌شود، اما هیچ ضرری ایجاد نخواهد کرد. تنها مضرات این اتفاق  تبعات روانی و اجتماعی آن خواهد بود.

ژنیکوماستی زمانی به وجود می‌آید که میزان استروژن نسبت به آندروژن بیشتر ترشح شود. اگر ایجاد و رشد بافت چربی در ناحیه سینه بیش از حد باشد، معمولا نیاز به جراحی دارد، اما اگر میزان آن معمولی باشد، به طور دائمی در آن ناحیه باقی خواهد ماند. تجمع بافت در نوک سینه به صورت غده ای است که معمولا با ذخیره چربی در ناحیه قفسه سینه اشتباه گرفته می‌شود. وقتی که بدنسازان در حال عضله سازی از مکمل‌های استروئید آنابولیک استفاده می‌کنند، سطح تستوسترون در خون آن‌ها افزایش می‌یابد که در بدن به استروژن تبدیل شده و بافت سینه تحریک می‌یابد. از این رو، ژنیکوماستی در بدنسازی به وجود می‌آید.

منظور از ژنیکوماستی در بدنسازی چیست؟

این وضعیت بسیار خاص است و می‌تواند مردان را با هر سطح چربی بدن و تناسب اندام تحت تاثیر قرار دهد. وقتی بافت سینه دچار رشد فیزیکی می‌شود، ژنیکوماستی در بدنسازی را به وجود می‌آورد که معمولا هیچ ضرری ندارد و فقط می‌تواند تناسب اندام را بهم بریزد.

اگر رشد سینه‌ها دائمی شود، برای برطرف کردن آن به جراحی نیاز خواهد بود. علائم این مشکل به صورت رشد بافت سینه و نوک سینه خود را نشان می‌دهند. این توده بسیار سفت است و از نوک سینه تا بالای آن امتداد می‌یابد. ژنیکوماستی می‌تواند با رسوب چرب بدن در این ناحیه همراه باشد، اما لزوما دارای چربی نیست.

اولین نشانه ای که از ایجاد ژنیکوماستی می‌توانید مشاهده کنید، علائم فیزیکی هستند که عبارتند از:

  • ترشح
  • درد
  • ناراحتی
  • پوست کشیده شده

بسته به نوع ژنیکوماستی در بدنسازی، ایجاد هر کدام علل مختلفی دارند. ژنیکوماستی اصلی به دلیل بزرگ شدن غده بافت سینه ایجاد می‌شود، در حالی که ژنیکوماستی کاذب به دلیل تجمع چربی در بافت سینه ایجاد خواهد شد. بزرگ شدن غدد سینه می‌تواند ریشه نقص مادرزادی یا ناهنجاری در سطح هورمون‌ها به وجود بیاید. همچنین برخی از دارهای تجویزی نیز می‌توانند عوارض جانبی از جمله ژنیکوماستی داشته باشند. بدنسازان استفاده زیادی از مکمل‌های هورمونی مانند استروئیدهای آنابولیک می‌کنند که می‌تواند ژنیکوماستی در بدنسازی را به وجود بیاورد.

آیا ژنیکوماستی در بدنسازی قابل درمان است؟

شیوع ژنیکوماستی در بدنسازی در سال‌های اخیر افزایش یافته است و این بیشتر به دلیل بیشتر شدن مصرف مکمل‌های استروئیدی است. خوشبختانه این مشکل تا حد زیادی قابل درمان است و شما می‌توانید اقدامات زیر را برای برطرف شدن آن انجام دهید:

  1. داروها: برخی از داروها مانند متعادل کننده‌های گیرنده استروژن می‌توانند در متعادل کردن هورمون‌های بدن موثر باشند و ژنیکوماستی در بدنسازی را درمان کنند.
  2. تغییر در سبک زندگی: اگر بتوانید ورزش صحیح را ادامه دهید، از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید و مصرف الکل را تا حد زیادی کاهش دهید، این مشکل قابل درمان خواهد بود. همچنین برای مکمل‌ها باید مصرف استروئیدهای را قطع کنید و مکمل‌های سالم‌تری را جایگزین آن‌ها کنید.
  3. جراحی: آخرین گزینه ای که در درمان ژنیکوماستی در بدنسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، جراحی اس. زمانی که توده‌های ایجاد شده دائمی می‌شوند و با درمان‌های دیگر از بین نرفته اند، پزشک جراحی را برای شما توصیه خواهد کرد. بهترین روش برای برداشتن این توده‌ها ماستکتومی یا لیپوساکشن خواهد بود.

بهترین درمانی که شما باید استفاده کنید، بستگی به تشخیص پزشک دارد. با توجه به عوارضی که انواع جراحی به جای می‌گذارند، معمولا آخرین راه توصیه شده توسط پزشکان هستند و قبل از انجام آن‌ها باید به خوبی با پزشکتان مشورت کنید و در صورت امکان از روش‌های دیگر درمانی استفاده کنید.

چگونه از ایجاد ژنیکوماستی در بدنسازی جلوگیری کنیم؟

مهارکننده‌های استروژن می‌توانند تا حدی به تعادل‌های هورمون در بدن کمک کنند. با این حال، مصرف آن‌ها نیاز به مشورت با پزشک دارد. پزشک باید به طور کامل سطح هورمون‌های شما را بررسی کند تا بتواند مصرف این مواد را توصیه کند. کنترل رژیم غذایی نیز می‌تواند به پیشگیری از ایجاد ژنیکوماستی در بدنسازی کمک کند. باید مصرف غذاهای بسته بندی شده، محصولات لبنی و غذاهای سرخ شده را محدود کنید.

نتیجه گیری:

بدنسازی یکی از ورزش‌های محبوب در زمینه تناسب اندام به حساب می‌آید که افراد زیادی روزانه وقت خود را برای آن در باشگاه‌های پرورش اندام می گذارنند. با مصرف مکمل‌های مختلف، نوع تغذیه و ژنتیک ممکن است عوارضی برای شما مانند ژنیکوماستی در بدنسازی پدید آید که برای برطرف کردن آن‌ها باید اقدامات مختلفی انجام دهید. اگر دچار این مشکل شده اید و به کمک نیاز دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول ژنیکوماستی در بدنسازی

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *