لیفت سینه و پروتز سینه همزمان

پروتز و لیفت سینه همزمان

آیا از داشتن سینه‌های افتاده و کوچک رنج می‌برید؟ در این نوشته از دکتر علیرضا بابایی با ما باشید تا با مهمترین نکات پیرامون پروتز و لیفت سینه همزمان آشنا شویم. زیبایی و جذابیت سینه‌ها همیشه مورد توجه بانوان بوده است و علاقه به این موضوع سبب شده از سال ۲۰۰۰ تاکنون، آمار انجام اعمال جراحی سینه تا ۷۰ درصد رشد کند.

آز آنجایی که سایز و فرم سینه در جذابیت ظاهری بانوان تاثیر زیادی دارد، پروتز سینه و جراحی لیفت سینه هر دو از جراحی‌های پرطرفدار سینه هستند. این دو عمل در کنار هم سایز سینه را افزایش می‌دهند و فرم آن را نیز بهبود می‌بخشند.

پروتز و لیفت سینه همزمان

 برای افرادی که در اثر ژنتیک، افزایش سن، گذراندن دوره شیردهی و یا بیماری دارای سینه‌های افتاده هستند، عمل لیفت کمک‌کننده خواهد بود. اما این تنها برای جوانسازی سینه اثر دارد. پس برای افزایش اندازه سینه، پروتزپکسی نیز الزامی است و این دو عمل امکان انجام به‌طور همزمان را خواهند داشت.

اگر افتادگی و شل شدگی سینه‌ها در حد معمول و اندک باشد، این دو عمل در یک جلسه مراجعه انجام می‌پذیرند. اما برای سینه‌های با افتادگی شدید، باید دو جلسه جراحی مد نظر قرار گیرد تا دو عمل پروتز و لیفت سینه همزمان انجام شوند.

علت انجام پروتز و لیفت سینه همزمان

لیفت به معنی بالا کشیدن و بهبود فرم سینه است و عمل لیفت سینه به منظور سفت کردن و جوانسازی سینه انجام می‌شود. به‌طور طبیعی فرم و برجستگی سینه به‌طوریست که تحت تاثیر جاذبه قرار می‌گیرد و افتاده می‌شود؛ اما برخی بانوان که دوره بارداری، شیردهی و تغییر وزن‌های شدید را پشت سر گذاشته‌اند، بیشتر نیازمند انجام عمل لیفت هستند.

همچنین برخی فاکتورهای ژنتیکی باعث ایجاد فرم افتاده سینه‌ها می‌شود و جالب است بدانید که تنها هدف عمل ماستوپکسی (لیفت)، زیبایی ظاهری نمی‌باشد. هرچه افتادگی سینه‌ها بیشتر شود، فشار وارده بر گردن و شانه‌های فرد نیز بیشتر خواهد شد و در ناحیه‌ای که زیر سینه قرار گرفته، احتمال عرق‌سوختگی و بیماری پوستی افزایش می‌یابد.

در این شرایط پزشک در ناحیه افتاده سینه برشی ایجاد می‌کند و با حذف پوست اضافه، بافت‌های هدف را بالا می‌کشد. برای بانوانی که از سایز کوچک سینه‌های خود رنج می‌برند و یا دچار عدم تقارن پستان هستند، پروتز سینه عملی کارآمد است که بافتی مصنوعی از جنس سیلیکون یا آب نمک را در سینه جایگذاری می‌کند.

معمولا افرادی متقاضی عمل پروتز سینه هستند که در اثر ژنتیک یا سبک زندگی نامناسب، شیردهی، افزایش سن یا ابتلا به بیماری‌هایی از جمله سرطان بافت سینه‌شان تحلیل رفته است و می‌خواهند سینه‌های بزرگتری داشته باشند. وجود پروتز یکی از راه‌های اصلی جوانسازی و بهبود فرم سینه است که تاثیر به سزایی در اعتمادبه‌نفس فرد دارد و معمولا به صورت مادام‌العمر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروتز و لیفت سینه همزمان چگونه انجام میشود؟

برخلاف تصور عموم، پروتز سینه به تنهایی نمی‌تواند افتادگی سینه‌ها را رفع کند و تنها بر حجم سینه می‌افزاید. اما لیفت روشی کارآمد برای رفع شل شدگی سینه‌هاست و از هر لحاظ حالت سینه را بهبود می‌بخشد. این دو عمل در کنار هم، می‌توانند نتیجه شگفت‌انگیزی را ارائه داده و حجم سینه را در کنار فرم و موقعیت نوک سینه، بهبود دهند.

برای روش انجام پروتز و لیفت سینه همزمان، باید میزان افتادگی سینه مورد بررسی قرار گیرد. پس از بیهوشی عمومی بیمار، برش‌هایی که برای انجام پروتز و لیفت سینه همزمان ایجاد می‌شوند، معمولا در نواحی پایین سینه هستند که در لباس‌های مختلف دیده نخواهند شد.

در شرایطی که افتادگی سینه کم است، با ایجاد برش‌های کوچک هم پروتزگذاری و هم افتادگی سینه برطرف می‌شود. درهرصورت باید توجه داشت که در عمل پروتز و لیفت سینه همزمان، دو نوع برش ایجاد نمی‌شود و همان برش‌هایی که برای لیفتینگ ایجاد شده‌اند، برای جایگذاری پروتزها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به‌طورکلی دو نوع برش عمودی و برش پری آئولار در لیفتینگ سینه کاربرد دارند که اثر برش پری آئولار کمتر از برش عمودی بر بدن فرد خواهد ماند. چراکه این برش به‌طور دقیق روی خط هاله قهوه‌ای رنگ سینه ایجاد می‌شود. و برش عمودی، قسمت زیرین سینه از نوک تا پایین سینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پروتز و لیفت سینه همزمان

کاندیدای مناسب پروتز و لیفت سینه همزمان

افرادی که قصد انجام پروتز و لیفت سینه همزمان را دارند، باید ویژگی‌های زیر را دارا باشند:

  • به‌دلیل عوامل ژنتیکی یا محیطی، دارای سینه‌های کوچک و افتاده باشند.
  • دارای سلامت عمومی باشند و سوابق پزشکی و داروهای مصرفی خود را به اطلاع پزشک برسانند.
  • حداقل ۸ هفته از دوره شیردهی‌شان گذشته باشد.
  • حداقل دو هفته پیش از عمل، سیگار و دخانيات را ترک کنند.
  • دارای ثبات وزنی باشند و کاهش یا افزایش شدید وزن را تجربه نکنند.
  • انتظارات واقعبینانه‌‌ای از عمل خود داشته و برحسب شرایط خود، به دنبال حجم دهی سینه باشند.

اقدامات لازم قبل از پروتز و لیفت سینه همزمان

  1. به جراحی دقیق و با رزومه قوی مراجعه کنید و در جلسه مشاوره و معاینه، شرایط و انتظارات خود را با ایشان در میان بگذارید.
  2. سیگار و دخانيات را ترک کنید تا عملی آسان داشته و روند بهبود را سریعتر طی نمایید.
  3. حداقل از یک هفته قبل از عمل مصرف داروهایی رقیق‌کننده خون مثل آسپرین، ایبوپروفن، مکمل‌های گیاهی، داروهای ضدالتهابی و… را قطع کنید تا خونریزی زیادی نداشته باشید.
  4. برای روز عمل با شخصی معتمد و دلسوز هماهنگ کنید تا برای برگشت به خانه و انجام مراقبت‌های لازم بعد از عمل، از او کمک بگیرید.
مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *