نحوه صحیح چسب زدن بینی

نحوه صحیح چسب زدن بینی (+ عکس و فیلم)

در بسیاری از موارد پس از جراحی بینی، توصیه می‌شود که بیماران نحوه چسب زدن بینی را آموزش ببینند و نسبت به انجام آن اقدام نمایند. دلیل اصلی چسباندن بینی تشویق پوست به کاهش حجم و کوچک شدن آن روی استخوان و غضروف زیرین است. این امر به ویژه در بیماران جراحی بینی اولیه و تجدیدنظر که دارای پوست متوسط ​​تا ضخیم ​​هستند نیز مفید است.

پوست این بیماران به گونه‌ای است که به‌ مدت زمان طولانی تری برای کوچک شدن بعد از عمل جراحی نیاز دارند. پوست آن‌ها همچنین بیشتر مستعد تشکیل بافت زخم متراکم بین ساختار استخوان، غضروف و پوست است. اگر این اتفاق قبل از جمع شدن پوست رخ دهد، زخم‌های اضافی ناخواسته روی پوست ایجاد شده و مانع از بهبودی و کوچک شدن پوست می‌شود.

در برخی موارد، بافت زخم ناخواسته به ایجاد خطوط برجسته کمک می‌کند که می‌تواند نتیجه نهایی عمل بینی را منحرف کند. چسب زدن به پوست بینی می‌تواند احتمال این اتفاقات نامطلوب را به حداقل برساند. نحوه چسب زدن بینی و مراقبت‌های مربوط به آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقاله به اطلاعاتی در خصوص نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی اشاره می‌شود.

ویدیو چسب زدن بینی توسط دکتر علیرضا بابایی 👇

[mn_aparat_single_video url=https://www.aparat.com/v/3IAc2 play-button=true]

آموزش نحوه چسب زدن بینی

قبل از استفاده از چسب، پوست روی بینی و گونه‌های خود را با یک پد الکلی کاملا تمیز کنید. این عمل به پاک کردن تمام روغن‌ها، چربی‌ها و مواد آرایشی که مانع از چسبیدن نوار چسب می‌شوند، کمک می‌کند. برای اطمینان از قرار دادن مناسب آن، چسب بینی را در حالی که در مقابل آینه هستید بچسبانید. مدیریت پوست بعد از عمل، بخشی از فرآیند مهم جراحی بینی خواهد بود.

هنگامی که روند چسباندن نوار را آغاز نمودید، تکه چسب را به اندازه کافی تنظیم کنید تا چسب روی بینی کشیده شود و بر روی گونه‌ها در هر طرف گسترش یابد. شما باید طول هر تکه چسب را هنگام بالا یا پایین رفتن در امتداد پل بینی تنظیم کنید. زیرا پل پایینی در قسمت نزدیک نوک، به وضوح گسترده‌تر است. مطمئن شوید که چسب را محکم روی پوست می‌کشید. سپس طرفین چسب را به سمت پایین و بر روی گونه بچسبانید.

به خاطر داشته باشید که هدف از نحوه چسب زدن بینی این است که پوست را روی استخوان و غضروف زیرین فشرده کنید. هنگامی که اولین تکه نوار به طور کامل چسبانده شد، می‌توانید با نوار چسب‌های بیشتری از پل بینی پایین یا بالا این روند را ادامه دهید.

انواع مختلفی از چسب برای استفاده بعد از جراحی بینی وجود دارد. در ابتدا بهتر است با پزشک خود در مورد دستورالعمل‌ها و نکات مربوط به چسب زدن بینی گفت‌و‌گو کنید.      

  • چسب را بر روی پل بینی بچسبانید: از 3 تا 5 نوار چسب به طول حدود دو اینچ استفاده کنید. از نوک بینی خود شروع کنید و به سمت بالا، تمامی نقاط را بپوشانید تا کل پل بینی زیر چسب قرار گیرد.
  • نوک بینی را فراموش نکنید: از یک تکه نوار چسب طولانی‌تر برای پیچیدن انتهای بینی استفاده کنید، سوراخ‌های بینی را به منظور تنفس آزادانه قرار دهید و شکل «U» ایجاد کنید.
  • مرحله اول را تکرار کنید: مرحله اول را با استفاده از نوارهایی برای پوشاندن پل بینی تکرار کنید و اطمینان حاصل کنید که چسب بینی «U» در جای خود باقی می‌ماند. در ابتدا، بسته به شرایط خاص شما، ممکن است چسب بینی 24 ساعته لازم باشد. در این حالت باید هر 2 تا 3 روز یکبار نوار چسب برداشته شود و چسب جدید اعمال شود. بعد از چند روز یا چند هفته، نوار چسب را می‌توان فقط در شب انجام داد تا به تورم کمک کند. در این وضعیت ممکن است بتوانید هر روز صبح چسب بینی را بردارید.

آموزش نحوه چسب زدن بینی

مزایای چسب زدن بینی

استفاده از نوار چسب بر روی بینی بعد از جراحی بینی به کاهش سریعتر تورم، تسریع بهبودی و نتیجه بهتر و قابل پیش بینی تر کمک می‌کند. فشار بر روی بینی تازه عمل شده که به کمک چسب بینی ایجاد می‌شود، به حفظ ساختارهای بینی در محل جدید خود کمک نموده و روند بهبودی را به روشی بهتر کنترل می‌کند.

نحوه چسب زدن بینی از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد، زیرا این عمل نقش بسزایی در سازگار گرداندن پوست با بینی جدید را دارد. در واقع می‌توان گفت فشاری که در اثر چسب زدن به بینی به این اندام وارد می‌شود، تورم بافت بینی را به خارج از این ناحیه منتقل می‌کند.

چسب زدن از افتادگی نوک بینی جلوگیری می‌کند و روند سازگاری بینی به کمک آن در وضعیت بهتری صورت می‌گیرد. این فرآیند روی بیمارانی که پوست بینی آن‌ها ضخیم‌تر است، تأثیر بهتری دارد. در این نوع بینی‌ها، پوست بینی نقش مهمی در نشان دادن تغییرات و اصلاحات ایجاد شده در ساختار اسکلتی بینی دارد.

برخی از نمونه کار های جراحی بینی دکتر علیرضا بابایی، بهترین جراح بینی در تهران👇

علت چسب زدن بینی

به طور کلی بیشتر پزشکان زیبایی و جراحان بینی معتقدند که چسب زدن بینی جنبه و شاخص مهمی از روند عمل بینی در قالب مراقبت‌های بعد از جراحی بینی است. البته برخی دیگر از متخصصان بر این باورند که چسب زدن به بینی بعد از جراحی تنها به نوع بینی بیمار و ضخامت پوست آن بستگی دارد.

بنابراین بحث لزوم یا عدم انجام این کار بستگی به تصمیم و تشخیص پزشک و جراح دکتر بابایی دارد که با توجه به ویژگی‌های بینی توصیه‌های لازم را به شما ارائه خواهد کرد. تحت هر شرایطی باید دستورالعمل‌های تجویز شده توسط پزشک، به طور کامل رعایت شوند، حتی اگر این توصیه‌ها در مورد تمدید استفاده از چسب بینی برای چند هفته متوالی پس از عمل باشد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *