Search
Close this search box.
مینی ابدو

مینی ابدومینوپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

مینی ابدومینوپلاستی یا مینی تامی تاک یا عمل زیبایی شکم، به برداشتن پوست اضافی فوق شرمگاهی (پوست بالای ناحیه شرمگاهی) و تخلیه چربی شکم با روش لیپوساکشن اطلاق می‌شود. این عمل برای بیمارانی مناسب است که پوست اضافی، چربی شکم و شلی عضلات جزئی تا متوسط دارند. در این جراحی، چربی شکم آسپیره می‌شود، پوست اضافی فوق شرمگاهی برداشته می‌شود و در موارد شلی عضلانی، قسمت میانی پوست شکم نیز برداشته می‌شود. در نهایت پوست بخیه زده می‌شود تا ناحیه شکم صاف و ظاهری زیباتر پیدا کند.

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

مینی ابدومینوپلاستی روشی کم‌تهاجمی‌تر نسبت به ابدومینوپلاستی کامل است و برای بیمارانی با حداقل پوست اضافی در ناحیه شکم و چربی زیر ناف مناسب می‌باشد. در مینی ابدومینوپلاستی، یک برش کوچک‌تر، معمولاً در بالای ناحیه شرمگاهی ایجاد می‌شود و مقدار کمتری بافت برداشته می‌شود. در طول این روش ممکن است عضلات سفت یا شل شوند. در مینی ابدومینوپلاستی محل ناف جابجا نمی‌شود.

مینی ابدومینوپلاستی شباهت‌هایی به ابدومینوپلاستی کامل دارد؛ در هر دو شکم برش می خورد، اما برش در مینی ابدومینوپلاستی بزرگ نیست، بنابراین بهبودی سریع‌تر اتفاق می‌افتد. تفاوت‌های اصلی عبارتند از: عدم ایجاد برش در اطراف ناف و بالا آمدن پوست تنها تا سطح ناف. همچنین فقط عضلات پایین شکم سفت می‌شوند. انتخاب درست بیمار برای جلوگیری از افت شدید ناف بسیار مهم است

کاندیدای مناسب عمل مینی ابدومینوپلاستی

نشانه اصلی مناسب بودن برای جراحی مینی ابدومینوپلاستی (که با نام مینی لیفت شکم نیز شناخته می‌شود)، وجود پوست اضافی در ناحیه زیر شکم بدون شلی دیواره پایین شکم است. به عبارتی شرایطی که ناحیه فوقانی شکم شکل مناسبی دارد و فاقد پوست اضافی یا شلی دیواره است. در این موارد نیازی به انجام عمل جراحی روی قسمت فوقانی شکم وجود ندارد و در نتیجه نیازی به خارج کردن ناف و ایجاد برش در اطراف آن نمی‌باشد. بهبودی پس از این روش آسان‌تر از ابدومینوپلاستی کامل است، زیرا تنها نیمه پایین شکم تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد در حالی که در ابدومینوپلاستی کامل کل شکم عمل می‌شود.

مینی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

مینی ابدومینوپلاستی ناحیه پایین شکم را صاف می‌کند و می‌تواند در از بین بردن چربی اضافی که معمولاً در قسمت پایین شکم تجمع می‌یابد، مؤثر باشد. در این عمل، ماهیچه‌های زیر شکم ممکن است به هم بخیه شوند اما این از بیرون قابل مشاهده نیست. پوست اضافی کوتاه و صاف می‌شود. در برخی موارد، برای حذف چربی اضافی از روش لیپوساکشن نیز استفاده می‌شود. مینی تامی تاک می‌تواند شما را از شر علائم کشش پوستی نیز خلاص کند. برداشته شدن ترک‌های پوستی بستگی به محل آن‌ها و میزان پوست اضافی دارد.

🟩توجه:

Diastasis recti (جدا شدن عضلات شکم) که معمولاً در دوران بارداری رخ می‌دهد، ناحیه زیر ناف را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین برای اصلاح این مشکل، ابدومینوپلاستی کامل شکم روش مناسب‌تری است.

اقدامات لازم قبل از جراحی مینی ابدومینوپلاستی

 چند روز قبل از عمل جراحی مینی لیفت شکم، باید آزمایش خون انجام دهید تا از سلامتی خود مطمئن شوید. همچنین پزشک ممکن است به شما توصیه کند: – از مصرف سیگار خودداری کنید. – مصرف الکل را محدود کنید. – از مصرف داروهای ضدالتهابی مانند آسپرین و برخی مکمل‌های گیاهی که ممکن است باعث خون‌ریزی بیشتر یا جلوگیری از انعقاد خون شوند، خودداری کنید.

مراحل جراحی مینی ابدومینوپلاستی

مرحله 1

شکل بیضی آبی نشان‌دهنده مقدار پوستی است که باید برداشته شود. خط آبی پایینی محل ایجاد برش اولیه است. خط آبی نقطه‌دار بالایی، ناحیه برداشتن پوست اضافی است. بسته به میزان پوست اضافی، این خط می‌تواند بالا یا پایین برود. در این روش هیچ برشی در اطراف ناف ایجاد نمی‌شود. ناف به ماهیچه‌های زیرین و پوست باقی‌مانده متصل می‌ماند.

 مینی ابدومینوپلاستی

مرحله 2

پوست شکم از دیواره بالا می‌رود، ماهیچه‌های شکمی آشکار می‌شوند. پوست تا زیر ناف در خط وسط و کمی بالاتر از دو طرف ناف بالا می‌رود تا چسبندگی ناف حفظ شود.

مرحله 3

ماهیچه‌های دیواره شکم با بخیه مخصوص سفت می‌شوند و در خط وسط به هم نزدیک می‌شوند.

مرحله 4

ترمیم کامل ماهیچه‌های شکم

مرحله 5

پوست اضافی بالای دیواره شکم بالا رفته و به سمت پایین کشیده می‌شود و بخیه می‌شود. هیچ سوراخی در پوست شکم وجود ندارد زیرا هیچ برشی در اطراف ناف ایجاد نشده است.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *