مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه فعالیت هایی می باشند که شما با رعایت کردن آن ها موجب افزایش تحمل دوره نقاهت بعد از انجام جراحی و از بروز عوارض احتمالی جلوگیری خواهید کرد. در نتیجه انجام فعالیت ها و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه در روند بهبودی شما بسیار موثر خواهند بود.

در ادامه تمام نکات مراقبتی بعد از عمل پروتز سینه را در اختیار شما قرار می دهیم.

با ما همراه باشید.

مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه در هفته های ابتدایی

 1. در هفته اول بعد از جراحی پروتز سینه، میزان درد و تورم بیشتر خواهد بود با استفاده و مصرف مسکن هایی که توسط پزشک شما تجویز شده اند، این درد ها و ناراحتی ها به مرور کاهش پیدا خواهند کرد.
 2. نکته مهم دیگر در مراقبت های بعد از پروتز سینه استحمام کردن می باشد. بهتر است در روز های ابتدایی از استحمام کردن اجتناب کنید و در صورت ضرورت حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 3. همچنین باید توجه داشته باشید در روز های ابتدایی بعد از جراحی پروتز سینه، شما قادر به انجام فعالیت های روزانه خود نیستید و در کنار شما وجود یک همراه الزامی می باشد تا در انجام کارهای روزانه به شما کمک کند.
 4. نکته بعدی که باید به آن توجه کافی داشته باشید این می باشد که خوابیدن به روی پهلو و یا شکم برای شما ممنوع می باشد و ترجیحا با استفاده از یک بالشت که به عنوان تکیه گاه باید باشد، استراحت می کنید.
 5. همچنین در هفته های ابتدایی بعد از جراحی پروتز سینه، انجام فعالیت های سنگین برای شما ممنوع می باشد و باید از انجام آن ها جدا خودداری کنید.
 6. در ادامه با گذشت زمان از جراحی پروتز شما، درد و تورم کاهش پیدا می کنند و به دستور پزشک می توانید مصرف برخی از مسکن ها را قطع کنید. البته توجه داشته باشید همچنان انجام فعالیت های سنگین برای شما ممنوع می باشد و تنها با دستور بهترین جراح پروتز سینه می توانید شروع به انجام فعالیت های روزمره خود کنید.
 7. در نهایت با گذشت تقریبا 3 هفته از جراحی شما، مجاز هستید فعالیت های سبک و روزانه خود را شروع کنید. توجه داشته باشید از اقدامات و فعالیت هایی که موجب افزایش گردش خون شما می شود خودداری کنید تا از بروز هرگونه عوارض و خونریزی جلوگیری شود.
 8. آخرین مرحله در مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه، کشیدن بخیه ها می باشد که با گذشت 4 هفته از جراحی پروتزسینه ، انجام می شود. در هفته چهرم بی حسی و احساس درد شما کاملا از بین خواهد رفت. البته توجه داشته باشید، همچنان فعالیت های سنگینی که موجب تحت فشار قرار دادن نواحی جراحی شده می شود ممنوع می باشد و از اقدام به انجام آن ها باید اجتناب کنید.
 9. در نهایت با گذشت یک ماه از جراحی شما و کشیدن بخیه ها، دیگر کوچکترین احساس دردی نخواهید داشت و می توانید از هفته پنجم شروع به فعالیت های خود کنید. با گذشت هشت هفته از جراحی پروتز سینه، با دستور پزشک، شما مجاز هستید برخی از حرکات ورزشی سبک را شروع کنید.
مراقبت های بعد از پروتز سینه

نکات مهم در مراقبت های بعد از پروتز سینه

در ادامه برخی از نکات مهم که رعایت کردن آن ها در افزایش سرعت روند بهبودی شما موثر خواهند بود را معرفی می کنیم:

 • برنامه غذایی:

اولین نکته در مراقبت های بعد از پروتز سینه، داشتن یک برنامه غذایی مناسب می باشد. شما با رعایت رژیم غذایی و خودداری از مصرف مواد مضر می توانید دوره نقاهت را کاهش دهید و در دوران بعد از جراحی هیچگونه عارضه ای برای شما اتقاق نخواهد افتاد. همچنین توجه داشته باشید در برنامه خود مصرف مایعات و سبزیجات را افزایش دهید تا در دوره نقاهت، مشکلات گوارشی به وجود نیایند.

 • استعمال دخانیات و مصرف الکل:

بعد از جراحی پروتز سینه از استعمال دخانیات و مصرف الکل جدا خودداری کنید تا از بروز مشکلاتی مانند خونریزی کاملا جلوگیری شود.

 • سینه بند طبی:

یکی از نکات مهم در مراقبت های بعد از پروتز سینه، استفاده مداوم از سینه بند طبی می باشد. این امر به شما کمک می کند تا در دوره نقاهت، روند بهبودی سرعت بیشتری پیدا کند و موجب کاهش درد و تورم خواهد شد. بنابراین این سینه بند طبی را حتما تهیه کنید تا بهترین دوره را بعد از انجام جراحی پروتز سینه داشته باشید.

 • فعالیت ها:

همانطور که ذکر کردیم بعد از انجام جراحی پروتز سینه، هیچگونه فشاری نباید به نواحی جراحی شده و سینه شما وارد شود. بنابراین باتوجه به دستورات پزشک و نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم، از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین در ماه های اول بعد از جراحی خودداری کنید.

سوالات متداول مراقبت های بعد از پروتز سینه

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *