مراقبت های بعد از ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

مسئله قابل اهمیت بعد از ماموپلاستی ، رعایت مراقبت های بعد از ماموپلاستی میباشد. این مراقبت ها تاثیر مستقیمی با نتیجه جراحی دارند و همچنین سرعت روند بهبودی افزایش پیدا میکند و از بروز عوارض بعد از عمل جلوگیری میکند. از این رو سعی کردیم در این مقاله تمام نکات مراقبتی را برای شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

بعد از انجام ماموپلاستی چه مراقبت هایی نیاز است

 • در هفته‌ی اول پس از جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)، بیمار باید به دقت مراقبت‌های بعد از عمل را رعایت کند تا بهبودی خود را تسریع کند و از بروز مشکلات جدی جلوگیری کند.
 • ممکن است به دلیل طی شدن روند بهبودی، فرد در ناحیه جراحی خارش و خشکی احساس کند. این نشان میدهد که زخم‌ها در حال ترمیم هستند. با این حال، در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی، مانند قرمزی، لرز، خونریزی و… حتما به پزشک مراجعه شود.
 • برای جلوگیری از تورم بیشتر در محل جراحی، بیمار باید میزان سدیم را در رژیم غذایی خود کاهش دهد. همچنین، برای بهبود شرایط بیمار، پس از عمل جراحی، باید روزانه میزان نوشیدن آب را به میزان قابل توجهی افزایش داد. نوشیدن آب و سایر مایعات در دوره‌ی نقاهت، میزان هیدراته شدن بدن را بالا برده و در بهبود شرایط بیمار بسیار موثر است. همچنین، خوردن مایعات، سرعت گردش خون را افزایش داده و به دفع مواد اضافی از بدن کمک می‌کند که این امر موجب کاهش تورم می‌گردد.
 • بیمار برای جلوگیری از بروز عفونت در محل زخم، باید آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده توسط پزشک را به صورت منظم مصرف کند. همچنین، در صورت بروز درد، می‌تواند تحت نظر پزشک از مسکن استفاده کند.
 • استفاده از سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی یکی از مهمترین مراقبت هاي بعد از ماموپلاستی است که بسیار حائز اهمیت است.
 • در چهار هفته‌ی اول پس از عمل، باید به صورت مداوم و بیست و چهار ساعته از سوتین طبی استفاده شود. همچنین، برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی، توصیه می‌شود در دوره‌ی انجام مراقبت های بعد از ماموپلاستی از دستمال و حوله‌ی تمیز، تیشرت و بلوز راحت که فشاری به بافت‌های سینه وارد نکند و پمادها و کرم‌های مخصوص که توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود، استفاده گردد.
 • در کل، رعایت مراقبت‌های بعد از عمل ماموپلاستی بسیار مهم است و می‌تواند در بهبودی سریع و کاهش مشکلات پس از عمل موثر باشد. بنابراین، بیمار باید توصیه‌های پزشک خود را به دقت رعایت کرده و در صورت بروز هرگونه علائم غیرطبیعی، حتما به او مراجعه کند.

نحوه خوابیدن بعد از ماموپلاستی

بعد از جراحی ماموپلاستی، یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه کرد، استراحت و خواب صحیح است. هرچند خوابیدن پس از جراحی ممکن است سخت باشد، اما با رعایت نکاتی که در ادامه بیان می‌شود، می‌توان به خواب با کیفیت و بدون درد دست یافت.

در ادامه، چند نکته برای بهتر خوابیدن پس از عمل ماموپلاستی را به اشتراک می‌گذاریم:

 • استفاده از بالشت مناسب: استفاده از بالشت مناسب می‌تواند در بهتر خوابیدن کمک کند. برای این کار، می‌توانید از بالشت ‌هایی با تکیه گاه خوب برای سینه‌های خود استفاده کنید.
 • تنظیم خواب: در صورتی که به نحو احسن توانستید تنظیم خواب خود را به گونه‌ای تغییر دهید که فشار بر سینه‌های شما کمتر شود، به خوابیدن راحت‌تری دست خواهید یافت.
 • انتخاب لباس مناسب: در هفته های اول بعد از عمل باید از لباس های فشرده و گن های مخصوص استفاده کنید زیراکه این امر باعث کاهش تورم و درد سینه های شما میشود.
 • مصرف مایعات: مصرف مایعات به میزان کافی، می‌تواند در بهتر شدن خواب کمک کند. همچنین به کاهش تورم نیز در سینه‌های شما کمک میکند.
 • رعایت دستورات پزشک: برای افزایش روند بهبودی و کیفیت بهتر در خواب ، بعد از جراحی، باید به دستورات پزشک خود پایبند باشید. پزشک شما ممکن است توصیه‌های خاصی برای شما داشته باشد که موظف هستید  به همه مراقبت های بعد از ماموپلاستی  عمل کنید.
مراقبت های بعد از ماموپلاستی

در مراقبت های بعد از ماموپلاستی انجام چه کارهایی ممنوع است

 • از مصرف الکل خودداری کنید: مصرف الکل، ریسک خونریزی را پس از عمل جراحی ماموپلاستی تشدید می‌کند؛ به همین دلیل تا زمانی که فرد از داروهای مسکن استفاده می‌کند، باید از مصرف الکل خودداری کند تا خونریزی بیشتری رخ ندهد
 • رعایت رژیم غذایی مناسب: برای بهبودی سریع و کاهش تورم، باید از خوردن غذاهای چرب، پرنمک و پرادویه خودداری کنید. وجود نمک سبب حفظ آب در بدن می‌شود که باعث تجمع بیشتر مواد دفعی، شده و میزان تورم را بدتر می‌کند. همچنین، خوردن غذاهای چرب ممکن است در روند بهبودی اختلال ایجاد کند. بیمار بهتر است که مصرف امگا۳ و ویتامین‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجاند تا در کاهش میزان تورم اثرگذار باشد.
 • خودداری از مصرف دخانیات: استعمال دخانیات روند بهبودی را کند کرده و دوره‌ی نقاهت بیمار را طولانی می‌کند. به همین دلیل، فرد باید مدتی قبل و بعد از جراحی، از مصرف دخانیات اجتناب کند.
 • از انجام فعالیت‌ سنگین خودداری کنید: تا حدود دو ماه بعد از جراحی ماموپلاستی، باید از انجام فعالیت سنگین جلوگیری کنید. تحرک بیش از حد و بلند کردن بار و وزنه‌ سنگین سبب می‌شود که به بافت سینه‌ها فشار وارد شود و در روند بهبودی فرد اختلال ایجاد کند.
 • خودداری از مصرف داروهای ضد انعقاد خون: خوردن داروهای ضد انعقاد خون احتمال خونریزی را در افراد افزایش می دهد.
 • خودداری از رانندگی: بیمار تا مدتی پس از جراحی ماموپلاستی باید از رانندگی کردن خودداری کند؛ زیرا در مواقعی که هنوز زخم ها التیام کافی نیافته است، نمی‌تواند به خوبی کنترل خودرو داشته باشد.
 • اجتناب از فعالیت‌هایی که عضلات بازو و قفسه سینه را فعال می‌کند: بعد از جراحی ماموپلاستی، باید از انجام فعالیت‌هایی که سبب حرکت زیاد عضلات بازو و قفسه سینه می‌شود، اجتناب کنید.

به طور کلی، برای بهبودی سریع و بدون مشکلات بعد از جراحی ماموپلاستی، باید به مراقبت از خود بسیار توجه کرد. رعایت مراقبت های بعد از ماموپلاستی، می تواند به کاهش عوارض و سرعت بیشتر در بهبودی بیمار کمک کند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *