Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

دکتر بابایی، فوق تخصص زیبایی تهران نکات مهمی را برای مراقبت از انواع عمل زیبایی بینی پس از عمل جراحی عنوان می کنند که برای داشتن بهترین نتیجه از عمل جراحی اهمیت بسیاری دارد. مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یکی از مهمترین نکات و اصول برای گذراندن دوران نقاهت و کمترین احساس ناراحتی پس از انجام عمل زیبایی است.

بلافاصله پس از جراحی بینی، جراح زیبایی فتیله هایی را برای جلوگیری از خونریزی داخل بینی قرار می دهد. آنها باید 24 ساعت پس از جراحی بینی در جای خود باقی بمانند. در این مدت بیمار باید از طریق دهان نفس بکشد. پس از برداشتن فتیله ها، بیمار ممکن است دچار گرفتگی بینی به دلیل تورم غشای مخاطی شود. استفاده از محلول نمکی می تواند این ناراحتی را تسکین دهد. توصیه می شود در دو هفته اول پس از جراحی بینی، بینی خود را باد نکنید.

پس از جراحی بینی، آتل روی بینی قرار می گیرد. وجود ادم و کبودی بعد از جراحی بینی طبیعی است. در طی 48 ساعت پس از عمل، این علائم ممکن است بدتر شوند. همچنین این ادم ممکن است نامتقارن باشد حتی اگر جراحی بینی به صورت متقارن انجام شود.

به منظور کاهش ادم و کبودی، توصیه می کنیم با سر کمی بالا (دو بالش) بخوابید و در طول روز کمی بنشینید یا راه بروید، در حالی که سر خود را بالا نگه داشته اید. از فعالیت هایی که تنش را افزایش می دهند، مانند ورزش، یا حتی خم شدن و بلند کردن اشیا، باید اجتناب شود. اگر بعد از جراحی بینی از درد رنج می برید، پاراستامول مصرف کنید.

برخی از نمونه کار های جراحی بینی دکتر علیرضا بابایی: 👇👇

تغذیه مناسب بعد از عمل جراحی بینی

 • در 2-3 ساعت اول بعد از خروج از اطاق عمل باید ناشتا بمانید.
 • پس از آن (در صورت عدم تهوع و استفراغ) تا 2 ساعت بعدی مختصری آب، آب میوه یا چای کمرنگ را با قاشق بنوشید.
 • از جمله مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی در 24 ساعت اول بعد از عمل، فقط مایعات و غذاهای بسیار نرم مصرف کنید. از روز دوم بعد عمل به مدت دو هفته رژیم غذایی معمولی شامل غذاهای نرم داشته باشید. در این مدت از مصرف غذاها و مواد خوراکی سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند (مثل سیب یا هویج ) خودداری فرمایید.
 • در صورتی که داخل دهان و زیر لب بالا بخیه دارید، رعایت رژیم غذایی نرم به مدت 2 هفته ضروری است. پس از هر وعده خوراکی دهان خود را بشویید.
 • به علت بسته بودن بینی و استرس عمل، در 2-3 روز اول بعد عمل ممکن است بی اشتها باشید، اما برای جلوگیری از ضعف باید غذا بخورید.
 • اب میوه تازه و طبیعی به خصوص مخلوط آب کرفس وهویج در تسریع ترمیم محل عمل و رفع تورم بسیار مفید است. آب میوه مصنوعی، پاکتی یا قوطی که از بازار تهیه می شود در این موضوع اثر زیادی ندارد. بر خلاف آنچه که به طور شایع شنیده می شود، آناناس مزیتی بر سایر میوه ها ندارد و استفاده بیش از حد آن در بعضی افراد حتی می تواند باعث ایجاد جوش در صورت و بینی شود. به جای آن از آب سایر میوه های در دسترس مثل سیب، پرتغال و … استفاده کرد.

مصرف داروهای تجویز شده

برای مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی داروهایی که برای شما تجویز شده حتما به دقت و طبق دستور مصرف کنید. از مصرف سرخود داروهای دیگر یا تمدید دوره مصرف دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید. در صورتی که به داروی تجویز شده حساسیت دارید یا با مصرف آن دچار عوارض شده اید، بلافاصله با پزشک در میان بگذارید.

فقط در صورت درد، از داروی مسکنی که برای شما تجویز شده استفاده کنید. استفاده از قطره ها یا اسپری های باز کننده بینی (مثل فنیل افرین و …) باید فقط با اجازه پزشک تهران باشد. مصرف این داروها بطور معمول ضرورتی ندارد و تنها در موارد نادر نظیر گرفتگی شدید بینی و عدم امکان تنفس از راه بینی ویا قبل از پرواز با هواپیما و آن هم بطور محدود و با تجویز پزشک باید مصرف شود.

چنانچه بعد از ترخیص با مصرف داروها علائمی نظیر تهوع، استفراغ، تنگی نفس، اسهال، بثورات پوستی، تب (درجه حرارت زیر زبانی بالای 38 درجه) بروز کرد و یا در صورت بروز درد و قرمزی افزایش یابنده در موضع عمل، سریعا به به پرشک خود اطلاع دهید. مصرف برخی از داروها در دوران بعد از عمل محدودیت دارد.

هر نوع دارویی که می خواهید مصرف کنید با پزشک خود مطرح کنید. داروهای حاوی ایزوترتینوئین (آکوتان، راکوتان و …) که برای رفع جوش صورت است برای مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی باید حداقل با فاصله 3 ماه بعد ازعمل مصرف شود.

کبودی و تورم بعد از عمل

 • تورم و کبودی 48 یا 72 ساعت بعد از عمل نیز افزایش می یابد. کبود شدن دور چشم ها و پلک ها، خونریزی زیر سفیدی چشم، پف آلود شدن چشم ها و اشک ریزش در چند روز اول بعد از عمل غیرعادی و نگران کننده نیست.
 • در 24 ساعت اول بعد از عمل (در صورت صلاحدید پزشک) می توانید برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس سرد یخ خرد شده پیچیده شده درون پارچه یا پد های مخصوص همین کار که درون فریزر گذاشته شده و داخل پارچه پیچیده شده) در اطراف بینی استفاده کنید. هرگز یخ را مستقیما روی پوست صورت نگذارید. روی قالب (اسپیلنت) بینی به هیچ وجه فشار وارد نکند و آن را مرطوب یا خیس نکنید.
 • در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی که توسط فوق تخصص زیبایی تهران گفته شده، ممکن است مشکلات متعددی برای فرد بوجود آید. عوامل موثر در افزایش کبودی بعد از عمل عبارتند از : تکان دادن و حرکت زیاد سر، مصرف داروهای موثر در انعقاد خون قبل از عمل ، تهوع و استفراغ و زور زدن بعد از عمل، بیماریهای انعقاد خون (که ممکن است در آزمایشات معمولی تشخیص داده نشود) هم زمان شدن عمل با دوران عادت ماهانه در خانم ها
 • گریه کردن بعد از عمل، تورم بینی را تشدید می کند.
 • مقدار زیادی از تورم بینی ظرف چند هفته اول بعد عمل مرتفع می گردد، اما مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی برای برطرف شدن کامل ورم بینی به ویژه ورم نوک بینی (که آخر از همه رفع می شود) و مشخص شدن شکل نهایی بینی به حداقل یکسال زمان نیاز دارد. در بینی های به اصطلاح “گوشتی” این زمان ممکن است تا 3 سال هم برسد.

کبودی و تورم بعد از عمل

تامپون بینی و بخیه ها

گاز جلوی بینی شما ممکن است به دفعات خون آلود و نیازمند تعویض شود. تا زمانی که در کلینیک بستری هستید، پرستار بخش آن را تعویض خواهد کرد. پس از ترخیص، وقتی گاز خونی شد، آن را به آرامی بردارید، خونه ای تازه خشک شده روی لب و دور بینی را با پنبه خیس به آرامی تمیز کنید و گاز تمیز دیگری با چسب ضد حساسیت جلوی بینی بگذارید.

از تمیز کردن خون های جلوی بینی نترسید. زمان خارج کردن تامپون بینی، بسته به تصمیم جراح شما بین 1 تا 3 روز بعد از عمل خواهد بود. خارج کردن تامپون حتما باید توسط پزشک فوق تخصص زیبایی تهران یا توسط پرسنل آموزش دیده در این زمینه که مورد تائید جراح شما است در مطب یا بیمارستان یا کلینیک انجام شود. از خارج کردن تامپون بینی بطور سر خود یا توسط افراد دیگر خوداری کنید، چون ممکن است منجر به خون ریزی بینی گردد.

خارج کردن تامپون بینی، بر خلاف انتظار شما دردناک نیست و به راحتی انجام می شود، در این باره نگران نباشید. پس از خارج کردن تامپون بینی، مجددا جلوی بینی شما گاز کوچکی گذاشته می شود که همانند قبل ممکن است خون الود شده و نیازمند تعویض باشد. زمانی که خروج ترشحات بینی متوقف شد (معمولا یک روز بعد از خروج تامپون بینی) می توانید گاز جلوی بینی را بردارید و دیگر نیازی به آن نیست.

افرادی که انحراف شدید تیغه بینی داشته اند، بعد از عمل ممکن است بجای تامپون، لوله های پلاستیکی خاصی در بینی خود داشته باشند. این لوله ها امکان تنفس از راه بینی را برای فرد مقدور می سازند. این لوله ها بعد از 1تا 3 هفته توسط پزشک برداشته خواهد شد. از انجا که این لوله ها در محل خود ثابت هستند، از دستکاری آنها خودداری فرمائید. در صورت لخته شدن و انسداد لوله با خون و ترشحات، بینی خود را با سرم نمکی شستشو دهید تا امکان تنفس مجدد برقرار گردد.

از دستکاری، برداشتن یا تعویض چسب یا قالب (اسپلینت) بینی بدون اجازه پزشک، خودداری کنید چون ممکن است باعث بد شکلی بینی شما شود. در صورتی که به هر دلیل چسب ها یا قالب بینی خیس یا از جای خود جدا شد با پزشک فوق تخصص زیبایی تهران در میان بگذارید و سر خود اقدامی نکنید. قالب (اسپلینت) بینی 7 تا 10 روز بعد از عمل برداشته خواهد شد، بعد از آن بینی شما چسب زده خواهد شد .

فیلم آموزش چسب زدن بینی درپیج اینستاگرام موجود است. پس از برداشته شدن قالب بینی، مدت زمانی که لازم است بینی شما چسب داشته باشد بین دو هفته تا سه ماه است. بندرت ممکن است جراح شما صلاح بداند که مدت طولانی تری چسب داشته باشید. چسب زدن بیش از زمان لازم فایده ای ندارد و بر شکل بینی تاثیری نخواهد داشت. بر این موضوع اصرار نورزید.


در صورتی که پوست شما به چسب حساسیت دارد حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا از چسب های مخصوص پوست حساس استفاده کند. خارش پوست زیر قالب (اسپلینت) بینی یا زیر چسب معمولا ناشی از عللی مثل جوش زدن پوست زیر چسب، تعریق زیر چسب و یا حساسیت است و اغلب 24 ساعت پس از تعویض چسب از بین می رود و نیاز به اقدام خاصی ندارد. ندرتا ممکن است به خاطر حساسیت شدید پوستی درمان طولانی لازم شود.

بخیه های درون بینی شما نیازی به کشیدن ندارد و به مرور زمان (معمولا تا حدود 40 روز بعد عمل) خود به خود جدا و خارج می شود که نباید شما را نگران کند. اجسام سفتی که در مدخل بینی احساس می شوند، مربوط به بخیه های داخلی بینی شما هستند. این ها به مرور زمان برطرف خواهند شد. اگر بخیه در سطح بیرونی بینی شما وجود داشته باشد، معمولا 7 روز بعد از عمل توسط پزشک برداشته خواهد شد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *