Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از اتوپلاستی

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

مراقبت‌های بعد از اتوپلاستی شامل موارد مختلفی خواهند شد و لازم است این موارد مراقبتی را جدی گرفته و با دقت رعایت کنید. برخی از این مراقبت‌ها مربوط به روز‌ و هفته‌های اولیه بعد از عمل جراحی خواهد بود.  از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به مواردی همچون لمس نکردن گوش‌ها، استفاده از هدبند و… اشاره نمود. در این مقاله سعی داریم شما را با تمامی نکات مراقبتی جراحی زیبایی گوش آشنا نماییم.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

مراقبت های بعد از اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی، جراحی زیبایی گوش بوده که برای افرادی که دارای گوش بیرون زده یا لاله گوش بزرگی هستند، قابل استفاده خواهد بود‌. افرادی که قصد انجام جراحی اتوپلاستی را دارند، لازم است توجه کنند که پس از این جراحی باید مراقبت‌هایی را انجام دهند. 

اگر بیماران بتوانند مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی گوش را به خوبی انجام داده و از گوش خود به خوبی مراقبت کنند،‌ می‌توانند دوره نقاهت پس از این عمل را به حداقل رسانده و سبب کاهش عوارض عمل شوند. در ادامه شما را با برخی از مهم‌ ترین مراقبت‌هایی که لازم است پس از انجام جراحی اتوپلاستی انجام دهید، آشنا خواهیم کرد. برخی از مهم‌ترین مراقبت‌ها به شرح زیر هستند:

 • نباید به گوش‌های خود بعد از انجام جراحی اتوپلاستی دست بزنید، زیرا دست زدن به گوش‌ها سبب ایجاد آسیب به بخیه و تغییر مکان آن‌ها خواهد شد.
 • از هدبندهای مخصوصی که شبیه به هدبند ورزشی هستند استفاده کنید.
 • از سیگار کشیدن و استعمال دخانیات جلوگیری نمایید. همچنین اگر اطرافیان شما سیگار یا دخانیات مصرف می‌کنند، نباید به مدت دو هفته در کنار آنها قرار بگیرید. زیرا دود سیگار علاوه بر این که سبب می‌شود سرعت بهبود زخم‌ها کاهش پیدا کند، بلکه ممکن است سبب ایجاد عفونت در زخم‌های جراحی شما نیز شود.
 • بسیار حائز اهمیت است که اگر پس از جراحی زیبایی گوش دچار احساس درد یا خارش در گوش‌های خود هستید، حتماً به پزشک متخصص اطلاع دهید. معمولا در این چنین مواردی پزشک برای شما داروهای مسکن قوی تجویز خواهد کرد. توجه داشته باشید که مصرف به موقع مسکن‌ها بسیار سودبخش بوده و بهتر است در زمان مقرر آن‌ها را مصرف کنید.

مراقبت از گوش‌ها بعد از جراحی اتوپلاستی در صورت وجود ترشح

معمولاً تا یک هفته بعد از عمل جراحی، خارج شدن مقداری مایع از گوش کاملاً طبیعی بوده و این ترشح ممکن است غلیظ، تیره یا قرمز رنگ باشد. 

بیماران قادر هستند برای تمیز کردن گوش‌های خود در این شرایط از پنبه و پراکسید هیدروژن استفاده کنند. نکاتی که در خصوص تمیز کردن گوش باید در نظر بگیرید این است که به هیچ عنوان پنبه را در گوش خود فشار ندهید و تنها قسمت خارجی گوش‌های خود را تمیز کنید. همچنین اگر متوجه شدید ترشحات گوش شما بیشتر از حد معمول است، بهتر است هر چه سریع‌تر با پزشک تماس بگیرید.

 • سر خود را هنگام خواب بالا نگه دارید

همان طور که می‌دانید معمولا پس از هر نوع عمل جراحی، بخش جراحی شده دچار تورم خواهد شد. شما می‌توانید پس از جراحی اتوپلاستی گوش، برای این که سطح تورم را کاهش دهید، هنگام دراز کشیدن چند بالش زیر سر خود قرار دهید زیرا بالا قرار گرفتن سر سبب کاهش تورم خواهد شد. 

همچنین بسیار حائز اهمیت است که تلاش کنید در حین انجام کارهای مختلف کمتر به سمت جلو خم شوید. زیرا خم شدن به سمت جلو علاوه بر این که سبب ایجاد تورم می‌شود، احتمال خون ریزی را نیز افزایش خواهد داد. 

معمولاً تورم گوش بعد از جراحی زیبایی گوش ۱ تا ۲ ماه ادامه خواهد داشت و برای رفع کامل تورم لازم است در حدود ۶ ماه صبر کنید.

بعد از عمل اتوپلاستی از خاراندن زخم‌ها خودداری نمایید این احتمال وجود دارد که پس از عمل جراحی احساس خارش در ناحیه بخیه‌ها داشته باشید. خارش نشانه بهبود زخم و ترمیم اعصاب است، زیرا با این کار ممکن است به آنها آسیب وارد کنید. لازم است بیمارانی که این جراحی را انجام داده‌اند، توجه داشته باشند در صورتی که خارش گوش‌ها همراه با قرمزی، احساس گرما یا ترشح است، حتماً به پزشک مراجعه کنید زیرا این علائم نشانه عفونت هستند.

 • از نور خورشید و دمای بالا تا جای ممکن دور شوید.

معمولا پزشکان پیشنهاد می‌کنند ۱ تا ۲ ماه بعد از جراحی اتوپلاستی از قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید و دمای بالا خودداری کنید. در چند هفته  اول بعد از این عمل جراحی گوش‌های شما بی‌ حس خواهند شد به همین دلیل شما نمی‌توانید آسیب ناشی از دمای بالا بر روی گوش‌های خود را احساس کنید. 

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که لازم است در خصوص مراقبت‌های بعد از اتوپلاستی در نظر داشته باشید، رژیم غذایی سالم است. رژیم غذایی سالم می‌تواند نقش حائز اهمیتی در کاهش دوره نقاهت بعد از این جراحی داشته باشد. در دوره نقاهت باید از انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی استفاده کنید. برخی افراد وجود دارند که بعد از عمل زیبایی گوش قادر نخواهند بود که غذاهای سفت بخورند، اگر شما نیز احساس می‌کنید خوردن غذاهای سفت سبب ایجاد احساسی ناخوشایند در گوش‌های شما می‌شود، سعی کنید در دوره نقاهت خود از غذاهای نرم، آبمیوه و اسموتی استفاده کنید.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی در هفته ابتدایی

لازم است توجه داشته باشید که در هفته‌های اول و ابتدایی پس از جراحی اتوپلاستی باید مراقبت‌ها را به صورت اختصاصی تر و ویژه انجام دهید تا به گوش‌های خود آسیبی وارد نکنید. 

 • از جمله مهم‌ ترین مراقبت‌هایی که لازم است در هفته‌های ابتدایی بعد از این جراحی صورت دهید، این است که به گوش‌های خود دست نزده و آنها را نمالید. در چند هفته اول باید خیلی مراقب باشید که آگاهانه یا تصادفی به گوش‌های خود دست نزنید.  دست زدن به گوش‌ها یا مالیدن آنها ممکن است سبب جا به جایی گوش‌ها شده و یا سبب وارد شدن آسیب بخیه‌ها شود‌. متاسفانه در صورتی که گوش جابجا شده یا بخیه آسیب ببینند، دوره نقاهت افراد طولانی‌تر شده و ممکن است این اتفاق عوارضی برای آنها به همراه داشته باشد. 
 • به علاوه لازم است بدانید که از آن جایی که گوش‌ها در چند روز اول بی‌ حس هستند، ممکن است متوجه آسیب‌هایی که به آنها وارد می‌شود، نباشید. بنابراین لازم است توجه خود را چند برابر کنید تا از بروز هرگونه آسیب به گوش‌ها خودداری شود. 
 • در هفته‌های اول معمولاً پزشک پیشنهاد می‌کند که بیماران حتما به پشت بخوابند و از خوابیدن به پهلو که باعث وارد شدن فشار بسیار به گوش‌ها می‌شود، خودداری نمایند.
 • همچنین لازم است در هفته‌های اول بعد از جراحی زیبایی گوش از هدبند استفاده کنید. توجه داشته باشید که بعد از این عمل جراحی یک پانسمان حجیم را بر روی گوش‌های افراد قرار می‌دهند که چند روز بعد از عمل پانسمان برداشته شده و با یک پانسمان سبک و هدبند جایگزین می‌شود. 
 • هدبند جایگزین شده، ظاهری پهن داشته و بسیار شبیه به هدبندهای ورزشی است. علت استفاده از این هدبند نیز واضح است، برای جلوگیری از ضربه و آسیب به گوش، بیماران ملزم هستند از آن استفاده کنند. 
 • همچنین استفاده از هدبند سبب می‌شود زمانی که بیماران به سمت جلو خم می‌شوند گوش‌ها به جلو نیامده و حرکت نکنند. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران بعد از این جراحی در دو هفته اول ۲۴ ساعته از این هدبند استفاده کنند. پس از گذشت یک هفته نیز لازم است افراد تنها به هنگام خواب، این هدبند را بپوشند.

نکات مهم بعد از جراحی زیبایی گوش

توجه داشته باشید که نکات مهمی در خصوص جراحی اتوپلاستی وجود دارند که بهتر است آن‌ها را جدی گرفته و رعایت کنید. برای مثال لازم است بدانید جراحی زیبایی گوش برای کودکان زیر ۷ سال مناسب نیست. زیرا گوش‌های این افراد بسیار نرم بوده و هنوز رشد آن‌ها کامل نشده بنابراین این جراحی می‌تواند برای آن‌ها آسیب رسان باشد. همچنین در خصوص مدت زمان این جراحی باید بدانید که این عمل به صورت سرپایی انجام شده و در حدود یک ساعت طول می‌کشد.

آیا بعد از اتوپلاستی می توان از هدفون استفاده کرد؟

بهتر است به مدت یک ماه بعد از جراحی اتوپلاستی به هیچ عنوان از هدفون استفاده نکنید زیرا استفاده از هدفون می‌تواند سبب تغییراتی در گوش پس از جراحی خواهد شد.

نتیجه گیری:

بسیاری از افراد برای زیبا شدن گوش‌هایشان ترجیح می‌دهند از جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی بهره بگیرند. این جراحی به مدت ۱ ساعت انجام شده و لازم است مراقبت‌های بعد از آن را با دقت انجام دهید. با انجام مراقبت‌های لازم دوره‌ نقاهت افراد کاهش یافته و هر چه سریع‌تر بهبود خواهند یافت.

سوالات متداول مراقبت های بعد از اتوپلاستی

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *