Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی مجموعه فعالیت هایی می باشند که با رعایت کردن آن ها می توانید بهترین نتیجه و تجربه را ازاین جراحی داشته باشید.  علاوه بر این نکات شما با رعایت نکات لازم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی از بروز هرگونه  عوارض احتمالی جلوگیری خواهید کرد و در نهایت از دوره نقاهت بعد از این جراحی را به خوبی پشت سر خواهید می گذارید.   

اگر این جراحی را انجام داده اید و قصد دارید از نکات مراقبتی بعد از آن مطلع شوید، در این نقاله با ما همراه باشید تا از تمامی نکات بهره مند شوید.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های لازم بعد از ابدومینوپلاستی در هفته ابتدایی

در هفته و روزهای ابتدایی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی شکم و نواحی جراحی به شدت تورم دارد و احساس درد خواهید داشت. به همین جهت با توجه به دستور پزشک، موظف هستید از گن های مخصوص استفاده کنید تا تورم موجود کاهش پیدا کند. البته توجه داشته باشید دوره نقاهت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت خواهد بود و تمامی عواملی مانند: روش جراحی، سلامت جسمانی فرد، سن افراد و … بستگی خواهد داشت. در ادامه نکات مهم که در هفته ابتدایی باید رعایت کنید را در اختیار شما قرار می دهیم:

  • تخلیه درین ها:

بعد از اتمام جراحی با تشخیص پزشک منتخب شما، در زیر پوست شما دو لوله بسیار باریک که اصطلاحا به آنها درین گفته می شود قرار داده می شود تا خونابه های موجود بعد از جراحی را بتوان تخلیه کرد. همچنین مایعات اضافی نیز به کمک این لوله ها از بد خارج خواهند شد و در کیسه های کوچک که در انتهای آن قرار می گیرند و به صورت مخزن عمل می کنند میریزند. بعد از جراحی باید توجه داشته باشید، هرگاه نصف این مخزن ها پر شد باید اقدام به تخلیه آن ها کنید.

در ادامه با گذشت یک هفته از جراحی ابدومینوپلاستی توسط پزشک این لوله ها از بدن شما خارج خواهند شد. توجه داشته باشید تعداد تخلیه کردن این مخزن ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و هر بار تخلیه را باید ثبت کنید تا به پزشک خود گزارش دهید. پزشک شما به کمک این امر می تواند تشخیص دهد چه زمانی برای خارج کردن درین ها مناسب است. 

  • تغذیه بعد از جراحی:

در روز های بعد از جراحی موظف هستید به مقدار زیادی آب بنوشید تا سموم از بدن شما خارج شوند و آب بدن شما تامین شود. همچنین باید توجه داشته باشید برای افزایش روند بهبودی، در رژیم غذایی از مواد با ارزش غذایی بالا استفاده کنید تا هیچ کمبودی در بدن شما به وجود نیاید. 

در ادامه باید دقت کنید برای جلوگیری از یبوست و ایجاد مشکلات جدی تر، مصرف میوه و سبزیجات را جدی بگیرید تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود. زیرا که بدن شما در این شرایط به هیچ عنوان نباید تحت فشار قرار بگیرد.

همچنین توجه داشته باشید ، پزشک شما در صورت تشخیص و نیاز برای شما مکمل هایی تجویز خواهد کرد تا کمبود ویتامین در بدن شما رخ ندهد.

  • استحمام کردن بعد از جراحی:

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی در روزهای ابتدایی مجاز به استحمام کردن نمی باشید و با گذشت یک هفته از جراحی و خارج کردن درین های می توانید برای استحمام کردن اقدام نمایید. از آنجایی که بعد از خارج کردن درین ها، پانسمان های موجود ضد آب هستند بنابراین هیچ گونه عوارضی برای بخیه ها پیش نخواهد آمد. در ادامه بعد از استحمام نیز باید جای زخم و بخیه را به آرامی خشک کنید. سپس با گذشت یک هفته این پانسمان ها را نیز بر میدارید و موظف هستید با آب و صابون محل جراحی را تمیز کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

  • فعالیت بعد از جراحی:

نکته دیگر که باید در مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی به آن توجه داشته باشید اجتناب از استراحت مطلق می باشد. در این دوران سعی کنید به صورت آهسته فعالیت های سبک و قدم زدن آهسته را انجام دهید تا از لخته شدن خون در بدن شما جلوگیری شود. همچنین توجه کنید هنگام خوابیدن و استراحت حتما در حالت نیمه نشسته باشید تا نواحی جراحی شده تحت هیچ فشاری قرار نگیرد.

کلام آخر:

در نهایت شما با رعایت تمامی نکات ذکر شده بعد از جراحی ابدومینوپلاستی میتوانید با گذشت 2 تا 4 هفته به فعالیت های روزانه خود برگردید. البته توجه داشته باشید با گذشت دو هفته نیز شما در دوران نقاهت به سر می برید و باید توجه داشته باشد از انجام فعالیت های سنگین جدا خودداری کنید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *