لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می شود؟

پیکرتراشی لیپو یا لیپوماتیک، یک روش جراحی زیبایی است که برای تخلیه چربی موضعی اضافی از بدن استفاده می‌شود. این روش جراحی در کلینیک‌های معتبر به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود. در مقایسه با لیپوساکشن، لیپوماتیک کم‌خطرتر است و در یک جلسه حجم زیادی از چربی اضافی را از بدن خارج می‌کند. علاوه بر این، درد و عوارض کمتری نسبت به لیپوساکشن دارد.

برای افرادی که به دنبال روشی کم‌خطر و با عوارض کمتر برای تخلیه چربی اضافی از بدن هستند، لیپوماتیک بهترین گزینه است. اما برای برخی افرادی که مشکلات پزشکی خاصی دارند، مانند بیماری‌های خاص یا پوست حساس، لیپوماتیک مناسب نیست. در هر صورت، برای تصمیم گیری درباره انجام این روش جراحی زیبایی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. در این مطلب، سؤالات دیگری که ممکن است درباره لیپوماتیک داشته باشید، به همراه پاسخ‌های آنها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک روش جراحی زیبایی است که به منظور تغییر شکل و کاهش چربی اضافی از بدن استفاده می‌شود. در این روش، چربی‌ها با حرکات ارتعاشی (لرزشی) از بافت‌ها جدا شده و بدون درد و خون‌ریزی از بدن دفع می‌شوند. هدف این جراحی، تغییر اندازه و شکل بدن است که میزان زیادی از چربی را طی یک جلسه از بدن دفع می‌کند و حدود ۳ تا ۷ روز هم بهبودی و نقاهت آن طول می‌کشد.

لیپوماتیک صرفاً مختص خانم‌ها نیست و آقایان هم می‌توانند این کار را انجام دهند. این روش، یک روش پیکرتراشی است که هدفش اصلاح خطوط بدن و کاهش وزن است، اما برای کاهش وزن و درمان چاقی باید سراغ روش‌های دیگری بروید. برای داشتن نتیجه بهتر و طبیعی‌تر، ممکن است لیپوماتیک را همزمان با اعمال دیگر جراحی مثل  ماموپلاستی ، ابدومینوپلاستی (abdominoplasty) یا دیگر جراحی‌های پلاستیک انجام داد.

در طول عمل لیپوماتیک، بیمار شل شدن پوست و از بین رفتن سلولیت‌ها را احساس نمی‌کند. با این حال، نکته مهم این است که مدت ۶ هفته تا ۶ ماه طول می‌کشد تا کاهش سایز اتفاق بیفتد. از این رو، برای تصمیم‌گیری درباره انجام لیپوماتیک یا هر جراحی زیبایی دیگر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

لیپوماتیک

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن چیست؟

تفاوت بین لیپوماتیک و لیپوساکشن به شرح زیر است:

 • لیپوساکشن برای حذف نواحی بزرگتر و کلی‌تر از چربی استفاده می‌شود، در حالی که لیپوماتیک برای حذف نواحی کوچکتر و محدودتر از چربی استفاده می‌شود.
 • لیپوساکشن برای کانتورینگ و لاغری بدن استفاده می‌شود، اما لیپوماتیک برای شکل دادن به بدن و عضلات به‌کار می‌رود.
 • انجام لیپوماتیک و همینطور لیپوساکشن می تواند تحت خواب عمیق یا بیهوشی عمومی انجام شود.)
 • لیپوساکشن  و لیپوماتیک هر دو  بهترین گزینه بعد از رژیم غذایی و ورزش  برای کاهش وزن هستند، زیرا چربی‌های موضعی که با ورزش و رژیم غذایی جواب نمی دهند از یکی از دو روش فوق می توان استفاده کرد.
 • لیپوساکشن برای نواحی بزرگتر و با حجم چربی بیشتر استفاده می‌شود و با هدف لاغری بدن انجام می‌شود، در حالی که لیپوماتیک برای شکل دادن به نواحی کوچکتر و بدون بی‌حسی انجام می‌شود.

در کل، عمل لیپوماتیک دارای ریسک کمتری نسبت به لیپوساکشن است و دوره نقاهت و بهبودی آن نیز کوتاه‌تر است. با این حال، برای انتخاب بهترین روش جراحی برای شما، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

لیپوماتیک برای کدام قسمت های بدن استفاده می شود؟

با استفاده از روش لیپوماتیک، می‌توانید در هر جلسه به مقدار ۳ تا ۴ لیتر از چربی‌های بدن خود راحت شوید. این روش برای بخش‌های مختلفی از بدن اعم از فوقانی بازو، سینه، شکم، باسن، پهلوها، پاها، ران، چانه و غبغب و گردن قابل استفاده است.

 • لیپوماتیک شکم و پهلو
 • لیپوماتیک ران
 • لیپوماتیک بازو
 • لیپوماتیک ساق پا

چه کسانی بهترین کاندید برای لیپوماتیک هستند؟

چاقی و اضافه وزن، می‌تواند به شکلی نامناسب بر روی قسمت‌های مختلف بدن مانند شکم، پهلوها، ران، پاها، بازوها و سایر قسمت‌های بدن تأثیر بگذارد که با نسبت کلی بدن تناسب ندارند. برای افرادی که با چاقی موضعی و تجمع چربی در برخی قسمت‌های بدن مواجه هستند، جراحی لیپوساکشن می‌تواند بهترین گزینه باشد. برای انجام این عمل، باید به شرایط زیر رعایت شود:

 • وزن شما در طی یک سال اخیر ثابت بوده باشد.
 • دچار تجمع چربی موضعی باشید.
 • سایر روش‌های غیرجراحی مانند ورزش و رژیم غذایی برای شما جواب نداده باشند.
 • از سلامت عمومی جسمی و روحی برخوردار باشید.
 • بیماری زمینه‌ای جدی و خطرناکی نداشته باشید.
 • دارای بیماری جدی نباشید.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *