عوارض احتمالی لیپوماتیک شکم و پهلو

عوارض احتمالی لیپوماتیک شکم و پهلو

میزان عوارض لیپوماتیک شکم و پهلو به عوامل متعددی بستگی دارد؛ به عنوان مثال این جراحی هم می تواند با بی حسی موضعی و هم با بیهوشی انجام شود که هر یک از این روش ها ممکن است افراد را دچار عوارض خاصی کنند. به عنوان مثال اغلب افراد بعد از جراحی با روش بیهوشی عمومی، تا چند روز سرگیجه و یا احساس تهوع را تجربه می کنند. اما عوارض دیگری نیز وجود دارد که احتمال وقوع آن ها کم است اما ممکن است برخی از افراد به آن ها دچار شوند.

عوارض احتمالی لیپوماتیک شکم و پهلو

8 عارضه احتمالی لیپوماتیک شکم و پهلو

عفونت

به طور کلی در اغلب جراحی هایی که طی آن برشی صورت می گیرد و یا وسیله ای وارد بدن می شود امکان بروز عفونت وجود دارد. در این مواقع شما باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و از آنتی بیوتیک های خوراکی و یا موضعی که پزشک برایتان تجویز می کند استفاده کنید.

در این مواقع ممکن است شما در کنار عفونت ترشحات چرکی نیز مشاهده کنید که این مسئله پیشرفت عارضه را نشان می دهد و ممکن است عفونت به سایر نقاط بدن انتقال پیدا کند. به همین خاطر است که پزشکان همواره پیشنهاد کرده اند وجود عفونت را نادیده نگرفته و در صورت مشاهده آن حتما پزشک را مطلع سازید.

بی حس بودن

از آنجایی که طی جراحی اعصاب تحریک می شوند، بعد از عمل ممکن است در قسمت شکم و پهلو احساس بی حسی کنید. البته لازم به ذکر است اغلب این مسئله موقتی بوده و تنها در مواقعی که آسیب جدی به اعصاب وارد شده باشد این بی حسی می تواند به مشکلی دائمی تبدیل شود.

آمبولی چربی

اگر طی جراحی چربی های جدا شده با دستگاه مکش خارج نشوند و به جریان خون بپیوندند ممکن است در مغز یا ریه جمع شوند و آمبولی را به وجود بیاورند. این اتفاق بسیار اورژانسی است و به محض وقوع آن باید به اورژانس پزشکی مراجعه شود.

مسمومیت با لیدوکائین

یکی از بی حس کننده هایی که طی عمل لیپوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد لیدوکائین است که در مواقع نادر می تواند موجب مسمومیت شود و به سیستم عصبی مغز و قلب آسیب وارد کند.

احساس درد

از آنجایی که طی جراحی لیپوماتیک چربی های موجود در قسمت شکم و پهلو خارج شده و در این قسمت ها برش هایی ایجاد می شود بیماران ممکن است بعد از جراحی تا چند روز احساس درد داشته باشند. اغلب در مواقعی که میزان درد زیاد باشد پزشک استفاده از مسکن ها را پیشنهاد می کند.

متقارن نبودن

برخی مواقع ممکن است بیماران به پزشکانی مراجعه کنند که در این حوزه مهارت بالایی ندارند. این مسئله موجب می شود چربی های شکم یا پهلو به میزان یکسان خارج نشود و عدم تقارن نقاط مختلف بدن را به دنبال داشته باشد. این اتفاق می تواند زیبایی بدن را نیز کاهش داده و موجب عدم تناسب اندام شود.

اگر به دنبال پزشکی با سابقه و متخصص در این حوزه هستید که بتواند این جراحی را به بهترین شکل، با کمترین عوارض و به صورت متقارن انجام دهد ما دکتر علیرضا بابایی را به شما پیشنهاد می کنیم. ایشان با سابقه بالایی که در این حوزه دارند می توانند این جراحی را به بهترین شکل برای شما انجام دهند.

دکتر علیرضا بابایی

اختلالات قلبی و کلیوی

یکی دیگر از عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو که ممکن است در حین جراحی به وسیله تزریق داروها و مایعات متعدد به بدن اتفاق بیفتد، اختلالات قلبی و کلیوی است. در این مواقع ممکن است میان مایعات بدن همچون آب و الکترولیت ها تعادل برقرار نشده و این مسئله موجب ضرر به قلب و کلیه شود.

آسیب به اندام های داخلی

از آنجایی که طی انجام جراحی از لوله مکش برای بیرون آوردن چربی ‌ها استفاده می ‌شود این تجهیزات می توانند در صورت وارد شدن به بدن با عمق زیاد، آسیب به اندام های داخلی را در پی داشته باشند. در این مواقع لازم است سریعاً برای ترمیم اندام آسیب دیده اقدام کرد تا عوارض جدی تری شامل حال این افراد نشود.

لازم به ذکر است بیشتر این عوارض نادر هستند و کم پیش می آید بیمارانی که برای انجام این جراحی به پزشکی متخصص مراجعه می کنند عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو را به صورت جدی مشاهده کنند. شما می توانید برای کاهش احتمال بروز این عوارض، قبل از انجام جراحی، از مجهز بودن دستگاه های کلینیک و ماهر بودن پزشک مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *