Search
Close this search box.
علت بوی بد بینی بعد از عمل

علت بوی بد بینی بعد از عمل

علت بوی بد بینی بعد از عمل دارای دلایل بسیار متنوعی می‌باشد. به صورت کلی این بو می‌تواند به دلیل باقی ماندن ترشحات بینی و لخته‌های خون در داخل بینی بعد از عمل جراحی رخ دهد. بوی بدن بینی یکی از عارضه‌هایی است که بسیاری از متقاضیان بعد از عمل جراحی بینی با آن مواجه می‌شوند. نگران این موضوع نباشید؛ زیرا با گذشت زمان این عارضه به صورت کامل برطرف خواهد شد، اما در برخی از موارد دیده شده است که این عارضه‌ها تا چند ماه بعد از عمل باقی مانده است و احساس ناخوشایندی برای افراد به وجود آورده است. در ادامه شما را با علت بوی بد بینی بعد از جراحی بینی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

علت بوی بد بینی بعد از عمل

علت بوی بد بینی بعد از عمل چیست؟

بوی بد بینی در حالت عادی بعد از 2 هفته از جراحی تا یک ماه امری طبیعی خواهد بود و جای نگرانی در آن وجود ندارد. یکی از اصلی‌ترین  علت بوی بد بینی بعد از عمل می‌توان به التهاب و مسدود شدن معابر بینی اشاره کرد که باعث می‌شود جریان هوا داخل بینی کاهش داشته باشد. البته توجه داشته باشید با مراجعه به بهترین جراح بینی در شریعتی از بروز هرگونه عوارضی بعد از جراحی جلوگیری خواهد شد. در ادامه برخی از شایع‌ترین علت بوی بد بینی بعد از جراحی را برای شما بیان کرده‌ایم:

  • باقی ماندن بخشی از لخته‌های خون و ترشحات بینی

یکی از علت بوی بد بینی بعد از عمل می‌توان به تجمع مخاط بینی اعم از لخته‌های خون و ترشحات بینی اشاره کرد. برای از بین بردن آن‌ها شما می‌توانید با استفاده از سرم‌های شست و شوی بینی و سرم نمکی آن را برطرف کنید.

  • در صورتی که بخشی از بخیه غیر جذبی در داخل بینی باقی بماند

احتمال این علت بسیار نادر می‌باشد و جای نگرانی نیست. شما با شستشوی بینی خود می‌توانید باقی مانده نخ‌های بخیه را از بین ببرید.

  • باقی ماندن بخش بسیار کوچکی از تامپون و یا اسپلینت در داخلی بینی

در بیشتر موارد به دلیل خطای انسانی ممکن است بخشی از تامپون و یا اسپلینت در داخل بینی باقی بماند. باقی ماندن آن‌ها یکی از علت بوی بد بینی بعد از عمل می‌باشد. در صورتی باقی ماندن بهتر است به جراح بینی خود مراجعه کنید.

  • علت بوی بد بینی بعد از عمل میتواند التهاب سینوس‌ها باشد

تورم بینی یکی از عارضه‌هایی است که تمامی افراد بعد از عمل بینی با آن مواجه می‌شوند. این تورم باعث می‌شود که محل خروج ترشحات سینوسی بسته شود که این امر باعث می‌شود که سینوس‌ها ملتهب شده و علت بوی بد بینی بعد از جراحی شوند. در خصوص این مورد پزشک شما باید برای به سراغ تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها برود تا در 1 هفته بتوانید آن را درمان کنید.

  • در صورتی که بوی بد بینی طولانی مدت بود، علت بوی بد بینی بعد از جراحی عفونت بینی است

از دیگر علت بوی بد بینی بعد از عمل می‌توان به عفونت بینی اشاره کرد. ر موارد نادر دیده شده است که بینی بعد از جراحی عفونت کرده است. برخی از اصلی‌ترین علائم عفونت بینی بعد از عمل بینی می‌توان به تورم غیر طبیعی بینی، درد، تب و لرز، گرفتگی و انسداد بینی اشاره کرد. در صورتی که این علائم را تجربه می‌کنید بهتر است در اسرع وقت به سراغ جراح خود بروید تا برای درمان آن برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز کند. نگران این مورد نباشید شما با مصرف داروهای تجویز شده و شستشوی بینی در مدت 5 هفته می‌توانید این عارضه را از بین ببرید.

بوی بد بینی بعد از عمل بینی چه زمانی رخ می‌دهد؟

علت بوی بد بینی بعد از عمل بسیار متنوع می‌باشد؛ اما عموماً این بو به دلیل عفونت بینی معمولاً بعد از 1 هفته الی 1 ماه بعد از جراحی خود را نشان خواهد داد. از دیگر علت بوی بد بینی بعد از جراحی می‌توان به لخته‌های موجود در بینی اشاره کرد. باقی ماندن ترشحات بینی، نخ‌های بخیه و … همگی باعث بروز بوی بد بینی خواهند شد. لازم به ذکر است بعد از عمل جراحی طبیعی است که تا 1 الی 2 هفته بعد از جراحی با این بو رو به رو شوید، اما در صورتی که این بو ادامه داشت بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

علت بوی بد بینی بعد از عمل

درمان بوی بد بینی بعد از عمل

روش‌های بسیار متنوعی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن به سراغ درمان و از بین بردن بوی بدن بینی کرد. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

  • شستشوی بینی با سرم نرمال سالین
  • شست و شوی بینی با قطره سدیم کلراید
  • مصرف پمادهای ضدعفونی کننده
  • مصرف آنتی‌بیوتیک

تا چه زمانی بعد از عمل بوی بد بینی باقی می‌ماند؟

با توجه به گفته پزشکان متخصصین در خصوص بوی بد بینی بعد از جراحی می‌توان گفت این بو تا مدت 4 الی 6 هفته بعد از جراحی باقی خواهد ماند و بعد از آن از بین می‌رود. در صورتی که مدت زمان باقی ماندن این بو بیشتر از 6 هفته شد بهتر است برای معاینه و درمان به سراغ پزشک بروید.

نتیجه گیری

علت بوی بد بینی بعد از جراحی یکی از سوالاتی است که برای تمامی افراد بعد از جراحی بینی به وجود می‌آید. احساس بوی بد در بینی معمولاً طی چند هفته بعد از عمل جراحی از بین خواهد رفت و طبیعی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین علت بوی بد بینی بعد از عمل می‌توان به وجود لخته‌های خون و افزایش ترشحات مخاط بینی اشاره کرد که تنها با شستشوی بینی می‌توانید آن را به صورت کامل از بین ببرید. این در حالی است که اگر بوی بد بینی طولانی مدت شد می‌تواند به دلیل عفونت بینی باشد که اصلاً نشانه خوبی نیست، بهتر است در این مواقع به سراغ ویزیت یک پزشک بروید.

سوالات متداول علت بوی بد بینی بعد از عمل

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *