Search
Close this search box.
جراحی پروتز چانه

جراحی پروتز چانه

جراحی پروتز چانه یکی از روش‌های بهبود تناسب صورت به حساب می‌آید. این جراحی برای افرادی که به زیبایی و تناسب صورت خود اهمیت زیادی می‌دهند بسیار مناسب است. گاهی اوقات در قسمت چانه می‌توانید فرورفتگی یا سایر مشکلات را حس کنید که روی اعتماد به نفس شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت. انجام برخی از جراحی‌های ترمیمی و زیبایی می‌تواند این مشکلات را به صورت کامل حل کند. جراحی پروتز چانه یکی از بهترین جراحی‌ها در این زمینه خواهد بود. در ادامه به شرح نحوه انجام آن و مزایای این جراحی خواهی پرداخت.

جراحی پروتز چانه

جراحی پروتز چانه چیست؟

جراحی پروتز چانه یک روش جراحی برای تغییر شکل چانه با استفاده از ایمپلنت پروتزهای مخصوص است. این جراحی بیشتر برای کسانی  مناسب است که از ظاهر چانه خود رضایت ندارند. این عمل روی خط فک پایین و ناحیه چانه انجام می‌شود تا تناسب صورت را ایجاد کند. این امر به افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس فرد کمک زیادی خواهد کرد. با توجه به حساس بودن روند آن، باید توسط جراحان پلاستیک خبره انجام شود.

گاهی اوقات استخوان چانه به شکلی است که می‌توان طی جراحی منتوپلاستی بدون استفاده از پروتزها آن را به جلو حرکت داد. در غیر این صورت، باید از پروتزهای سیلیکونی برای تغییر شکل چانه استفاده کرد. این پروتزها برجستگی خاصی به ناحیه چانه خواهند داد. اگر چانه شما بیرون زده باشد، باید جراحی برای برداشتن استخوان اضافی انجام دهید.

کاشت ایمپلنت ها در جراحی پروتز چانه می‌تواند به تقویت چانه عقب رفته و ایجاد کانتور خط فک کمک کند. اکثر افراد اهداف زیبایی برای انجام این جراحی دارند، در صورتی که پزشک شما می‌تواند این جراحی را برای اهداف ترمیمی توصیه کند. با توجه به این که فرایند آن شامل برش دادن ناحیه فک است باید قبل از انجام آن به خوبی تصمیم بگیرید.

بیشتر بدانید: رفع غبغب با لیپوساکشن

جراحی پروتز چانه چگونه انجام می‌شود؟

انجام جراحی پروتز چانه، شامل چند مرحله است که به شرح زیر خواهند بود:

 • بی حسی یا بیهوشی

برای حرکت نکردن فک و چانه در هنگام جایگذاری ایمپلنت‌ها، پزشک از بی حسی موضعی یا در مواقع لازم از بیهوشی استفاده می کند.

 • ایجاد برش‌های لازم در ناحیه فک

این مرحله معمولا از طریق ایجاد یک برش کوچک در دهان انجام می‌شود که در امتداد قسمت زیرین چانه اتفاق می‌افتد. برای شروع، پزشک یک خط از پیش مشخص شده ترسیم می‌کند و در امتداد آن برش را انجام می دهد.

 • انجام پروتز با استفاده از کاشت ایمپلنت‌ها

ایمپلنت‌هایی که برای ناحیه چانه استفاده می‌شوند کاملا انعطاف پذیر هستند و از طریق برش ایجاد شده وارد ناحیه موردنظر می‌شوند. این ایمپلنت‌ها قبل از جایگذاری به خوبی استریل می‌شوند تا عفونت و باکتری وارد بدن نکنند. بعد از وارد کردن آن‌ها پزشک اطمینان حاصل می‌کند که به خوبی در جای خود قرار گرفته باشند. سپس تنظیمات را انجام خواهد داد تا حتی الامکان طبیعی به نظر برسند.

 • بخیه زدن

پس از ایجاد تنظیمات لازم، پزشک باید برشی را که ایجاد کرده است توسط بخیه ببندد. بانداژهای کوچکی ممکن است همراه با بخیه در ناحیه مورد نظر استفاده شوند.

 • مشاهده نتایج

پس از انجام این جراحی، باید منتظر بمانید تا نتایج موردنظر را مشاهده کنید. این نتیجه صورت شما را به متعادل‌ترین حالت ممکن تبدیل خواهد کرد.

کاندیدای جراحی پروتز چانه کدامند؟

افراد خاصی می‌توانند این جراحی را انجام بدهند و به جز دلایل زیبایی، به افردی که صورتشان هیچ مشکلی ندارد توصیه نمی‌شود. بهترین کاندیدا برای انجام جراحی پروتز چانه این افراد هستند:

 • افرادی که دارای اختلالات در فک هستند.
 • کسانی که ارتفاع چانه یا استخوان فک کوتاهی ندارند.
 • عدم استعمال دخانیات
 • رشد کامل استخوان‌ها
 • سالم بودن از نظر جسمی

کسانی که چانه‌های فرورفته دارند، بیشترین متقاضیان برای انجام این جراحی هستند. چانه فرو رفته به موقعیتی گفته می‌شود که چانه به اندازه کافی از صورت بیرون نمی‌زند. این موضوع تناسب کلی صورت را بهم می‌زند.

مزایای جراحی پروتز چانه

این جراحی می‌تواند مزایای مختلفی را برای افراد داشت هباشد که به شرح زیر هستند:

 • عدم وجود پیچیدگی

برخی از جراحی‌های زیبایی پیچیدگی زیاد دارند که باعث می‌شود انجام پروسه آن‌ها طولانی شود. این جراحی در مقایسه با سایر جراحی‌ها بسیار راحت انجام می‌شود و پیچیدگی خاص ندارد. تنها نکته ای که باید به آن توجه شود نحوه جایگذاری ایمپلنت‌ها است که باید با دقت کامل انجام شود.

 • متقارن شدن صورت

فرورفتن چانه می‌توان تاثیرات زیادی روی اعتماد به نفس فرد بگذارد و آن را تا حد زیادی کاهش دهد. زمانی که شما جراحی پروتز چانه را انجام می‌دهید، نیم رخ بسیار زیباتری خواهید داشت. همچنین ناحیه چانه در صورت شما بسیار بزرگ‌تر شده و تناسب زیادی را ایجاد خواهد کرد.

آیا جراحی پروتز چانه دائمی است؟

جراحی پروتز چانه روشی دائمی است  که برای افرادی که به دنبال راه حل دائمی جدا از فیلرها هستند، مناسب است. این روش هم مزایا و هم معایبی دارد که باید قبل از آن به خوبی از آن‌ها آگاه باشید. فیلرها معمولا به تمدید نیاز دارند و باید مجددا تزریق شوند، اما کاشت ایمپلنت شامل جایگذاری ماده ای پلاستیکی است که دیگر نیاز به تعویض آن ندارید.

نتیجه گیری:

تناسب اندام مسئله بسیار مهمی است که بسیاری از افراد به آن توجه می‌کنند. نواقص زیادی در صورت وجود دارند که می‌تواند این تناسب را از بین ببرند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها چانه فرورفته یا نامتعادل است که تاثیر زیادی روی چهره خواهد داشت. با انجام این جراحی می توانید به صورت دائمی تناسب صورت را در خود ایجاد کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول جراحی پروتز چانه

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *