Search
Close this search box.
جراحی تیپ پلاستی

جراحی تیپ پلاستی

جراحی تیپ پلاستی معمولا با هدف اصلاح و بهبود ایرادات نوک بینی انجام می‌شود. در واقع باید گفت گاهی با وجود فرم نرمال بینی،‌ نوک بینی برای زیباتر شدن نیاز به تغییراتی دارد‌. در این موارد به وسیله جراحی تیپ پلاستی می‌توان تغییرات لازم روی نوک بینی مثل کوچک‌تر‌ کردن آن یا شبیه سازی پره‌های دو طرف بینی را اعمال نمود.

 جراحی تیپ پلاستی معمولا به روش‌های مختلفی انجام می‌شود اما در نهایت پزشک با بررسی وضعیت بیمار و معاینه او بهترین روش را انتخاب می‌کند. جراحی تیپ پلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟  چگونگی فرآیند جراحی تیپ پلاستی و  بهترین کاندیدای عمل جراحی تیپ پلاستی، از مواردی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود.

صحبت های دکتر علیرضا بابایی درباره جراحی تیپ پلاستی👇

جراحی تیپ پلاستی چیست؟

یک سوم تحتانی بینی یا همان نوک بینی معمولا بیش از سایر اجزای بینی به چشم می‌آید و ممکن است گاها فرم آن برای یک فرد ناخوشایند باشد. در واقع گاهی نوک بینی پهن بوده و یا دارای افتادگی است که کل فرم بینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. معمولا یک پزشک با تجربه در این موارد  پس از این که اطمینان حاصل کرد که فقط نوک بینی نیاز به اصلاح دارد، تیپ پلاستی را به جای رینوپلاستی پیشنهاد می‌کند.

به طور خلاصه می‌توان گفت تیپ پلاستی یکی از انواع جراحی بینی است. در این روش اعمال تغییرات بر روی نوک بینی انجام می شود. همچنین در بیشتر موارد، هدف انطباق و ایجاد تعادل بین این قسمت بینی با سایر اجزای آن است. این جراحی  که به عنوان جراحی نوک بینی نیز شناخته می‌شود، ممکن است برای تغییر اندازه نوک بینی، ایجاد تقارن بین پره‌های بینی، و اصلاح اندازه سوراخ‌های بینی انجام شود.

جراحی تیپ پلاستی

جراحی تیپ پلاستی چگونه انجام می‌شود؟

جراحی تیپ پلاستی به طور کلی به دو روش انجام خواهد شد که انتخاب هر کدام از این روش‌ها در درجه اول به متقاضی و در نهایت به جراح برمی‌گردد. این دو روش عبارتند از:

1. جراحی باز

در اصلاح نوک بینی به وسیله جراحی باز، یک برش کوچک روی بینی توسط جراح ایجاد خواهد شد که بدین وسیله می‌توان پوست بینی را بلند کرد. در تیپ پلاستی باز جراح به طور کامل به تمامی نقاط مد نظر خود دسترسی داشته و تسلط بیشتری جهت اعمال تغییرات لازم دارد.

2. جراحی بسته

در تیپ پلاستی بسته بک برش در قسمت داخلی بینی ایجاد شده و جراح باید بتواند به همین طریق تغییرات لازم را اعمال کند. در این روش جراحی  برخلاف جراحی باز آزادی عمل برای جراح جهت اعمال تغییرات روی بینی  وجود ندارد. در واقع در این روش جراح برای دسترسی به ساختار مد نظر خود محدود بوده و به همین دلیل ممکن است نتیجه نهایی مورد تایید جراح و بیمار نباشد. 

دکتر علیرضا بابایی

فرآیند جراحی تیپ پلاستی

این جراحی معمولا  طی بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی  انجام می‌شود و حدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت طول خواهد کشید. در این روش برش لازم از طریق جراحی باز یا بسته روی نوک بینی ایجاد می‌شود و سپس جراح تغییرات لازم و مد نظر متقاضی را اعمال خواهد.

کاندیدای مناسب جراحی تیپ پلاستی چه کسانی هستند؟

باید گفت تمامی افراد واجد شرایط انجام تیپ پلاستی نیستند و ممکن است نتیجه مطلوبی از این عمل نگیرند. کاندیدای مناسب این عمل عبارتند از:

جمع بندی:

تیپ پلاستی یا عمل جراحی نوک بینی برای بهبود و اصلاح نواقص نوک بینی انجام می‌شود. معمولا گاها نوک بینی افراد برای آن‌ها خوشایند نبوده و تمایل به اصلاح آن دارند، باید گفت بهترین راه حل برای  این افراد تیپ پلاستی است. 

این روش جراحی به طور کلی به دو روش انجام می‌شود، روش باز و روش بسته. باید گفت از بین این دو گزینه در بیشتر موارد تیپ پلاستی باز انتخاب می‌شود چرا که پزشک به هنگام جراحی تیپ پلاستی به روش باز به کل ساختار بینی دسترسی داشته و می‌تواند اصلاحات لازم را انجام دهد.

سوالات متداول جراحی تیپ پلاستی

چرا افراد برای اصلاح فرم بینی خود روش تیپ پلاستی را برمی‌گزینند؟

گاهی فرم کلی بینی افراد مشکلی ندارد اما نوک بینی با بقیه اجزای بینی در تعادل نیست. در چنین مواردی افراد  تیپ پلاستی را برای اصلاح و بهبود نوک بینی خود انتخاب می‌کنند.

آیا جراحی تیپ پلاستی دردناک است؟

در این روش جراحی، پزشک برای اصلاح فرم بینی برش‌هایی روی سطح بینی ایجاد می‌کند. عمده درد افراد در تیپ پلاستی به همین برش‌های ایجاد شده بر می‌گردد که معمولا با مسکن کنترل می‌شود.

آیا نتایج تیپ پلاستی دائمی است؟

بله، نتایج این عمل دائمی است. اما به طور کلی ممکن است مواردی مثل عوارض جانبی، افزایش سن و تغییرات طبیعی بدن روی نتایج نهایی این عمل در گذر زمان تاثیر بگذارند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *