Search
Close this search box.
جراحی اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی یکی از جراحی‌های رایج برای زیباسازی ظاهر گوش‌ها به حساب می‌آید. بسیاری از افراد وجود دارند که به دلایل مختلف رضایت کافی از شکل و ظاهر گوش‌های خود نداشته و به سبب شکل آنها دچار اعتماد به نفس پایینی هستند‌. این جراحی برای این گونه افراد بسیار مناسب است. جراحی زیبایی گوش دارای مزایای بسیار زیادی بوده که از جمله مزیت‌ها می‌توان به افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس افراد اشاره کرد. 

بسیار حائز اهمیت خواهد بود که پیش از انجام این جراحی در خصوص این که آیا کاندید مناسبی برای انجام آن هستید یا خیر، اطلاعات کافی به دست آورید. در این مقاله سعی داریم شما را با چگونگی انجام اتوپلاستی، کاندیداهای این جراحی و مزایای آن به طور کامل آشنا کنید.

جراحی اتوپلاستی یا زیبایی گوش چیست؟

به طور کلی  مجموعه‌ای از جراحی‌های زیبایی که هدف آن بهبود شکل، فرم و زیبایی گوش‌ها باشد، جراحی اتوپلاستی گوش نام دارد.  معمولاً این امکان وجود دارد که گوش‌های افراد به دلیل عوامل مختلفی دچار مشکلاتی شود. معمولا برای حل کردن این مشکلات روش‌های مختلفی وجود دارند که از جمله این روش‌ها می‌توان به مواردی همچون جراحی‌هایی مانند کوچک کردن نرمه گوش، کوچک کردن لاله گوش، درمان شکستگی گوش، کاشت پروتز یا غضروف و اصلاح برجستگی گوش اشاره نمود. تمامی روش‌هایی که ذکر کردیم جزو جراحی‌ زیبایی گوش و اتوپلاستی به حساب می‌آید. بنابراین تمامی افرادی که از فرم و شکل گوش خود به هر دلیلی ناراضی هستند، قادر خواهند بود از جراحی گوش بهره بگیرند.

جراحی اتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

تکنیک‌های مختلفی برای انجام جراحی اتوپلاستی وجود دارند که پزشکان متخصص بر اساس نوع و فرم گوش افراد تصمیم خواهند گرفت که از کدام یک از تکنیک‌ها استفاده نمایند تا بتوانند به نتیجه بهتری دست یابند. این امکان وجود دارد که پزشکان از تکنیک‌های برش مختلفی همچون پشت گوش‌ها و درون چین‌های داخلی گوش‌ها برای انجام این جراحی استفاده نمایند. در ادامه روند جراحی و ایجاد برش، پزشک بر حسب صلاح دید خود تصمیم می‌گیرد غضروف و پوست اضافی گوشت را بردارد. در ادامه لازم است پزشک غضروف را در موقعیت جدید با نخ‌های بخیه در موقعیت جدید شکل دهد. در نهایت غضروف در موقعیت مناسب جمع شده و با بخیه‌های داخلی محکم خواهد شد معمولاً اتوپلاستی در حدود ۲ ساعت می‌برد.

بیشتر بدانید: علت بوی بد بینی بعد از عمل

مزایای جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی دارای مزایای بسیار زیادی بوده که لازم است پیش از انجام این جراحی با این مزایا آشنایی کافی داشته باشید. از جمله مهمترین مزایای این عمل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • اصلاح بدفرمی ها و مشکلات گوش

یکی از مهم ترین دلایلی که سبب می‌شود افراد اقدام به انجام جراحی زیبایی گوش نمایند، اصلاح بد فرمی و مشکلات گوش است. در واقع افرادی که از ظاهر گوش‌های خود راضی نیستند، تصمیم می‌گیرند برای ترمیم برخی از ناهنجاری‌ها و بد شکلی‌ها در گوش خود همچون گوش‌های حجامت، چین خورده، بیرون زده، گل کلم، بزرگ یا خیلی کوچک از جراحی گوش استفاده کنند. افراد می‌توانند از مزایای روحی و جسمی جراحی تغییر شکل گوش بهره فراوانی ببرند.

  • افزایش و بهبود اعتماد به نفس و عزت نفس افراد

از آن جایی که بسیاری از افرادی که دارای گوش‌های آسیب دیده یا غیرطبیعی هستند، اعتماد به نفس پایینی دارند انجام جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی می‌تواند کمک شایان توجهی به این افراد کند. متاسفانه کودکان کم سن و سال به دلیل داشتن گوش‌های بد شکل و ناهنجار، توسط کودکان دیگر مسخره شده و بسیار آسیب می‌بینند. بنابراین انجام جراحی زیبایی گوش می‌تواند تاثیر قابل توجهی در بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس این افراد داشته باشد. جالب است بدانید جراحی زیبایی گوش می‌تواند ناهنجاری‌ها و بد شکلی‌های گوش را به صورت دائمی برطرف کند.

کاندیدای مناسب جراحی اتوپلاستی

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم اتوپلاستی یک نوع از جراحی‌های زیبایی به حساب می‌آید که در این روش پزشکان سعی می‌کنند شکل نامتناسب یا ناهنجار گوش‌ها را تغییر داده و سبب زیبا‌تر شدن آن‌ها شوند. به طور معمول اصلی‌ ترین کاندیدهای جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، کسانی هستند که دارای گوش‌های برجسته‌ای هستند.

البته لازم است توجه داشته باشید که برخی از عوامل و شرایط می‌توانند سبب شوند که شما کاندید مناسبی برای انجام این جراحی نباشید‌. برای مثال لازم است بدانید که پس از انجام این عمل جراحی نیازمند به گذراندن یک دوره بهبودی هستید، بنابراین خیلی مهم است که افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند از سلامت عمومی برخوردار بوده و در صورت داشتن بیماری آن را به خوبی کنترل کنند. برای مثال لازم است بدانید افرادی که دیابت کنترل نشده دارند کاندید مناسبی برای این جراحی به حساب نمی‌آیند، بیمارانی که نگرانی‌های سلامتی دارند باید برای اطمینان از سلامت کافی از متخصص پزشکی تاییدیه بگیرند. از جمله سایر عواملی که می‌توانند بر روی کاندیدای مناسب بودند برای جراحی اتوپلاستی تاثیر بگذارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افرادی که سیگار می‌کشند کاندید مناسبی برای جراحی اتوپلاستی نیستند، زیرا دود سیگار می‌تواند در بهبود برش‌های جراحی مشکل ایجاد کند. معمولا از جمله مهم‌ترین عوارضی که افراد سیگاری را درگیر می‌کند، می‌توان به جای زخم‌های بیش از حد اشاره کرد. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که افرادی که سیگار می‌کشند چند ماه پیش از انجام این عمل اقدام به ترک این ماده نمایند.
  • یکی دیگر از مهمترین عواملی که می‌تواند نشان دهد آیا شما کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر، سن شما است. معمولا پزشکان پیشنهاد می‌دهند برای انجام جراحی اتوپلاستی لازم است افراد تا زمانی که گوش‌هایشان به طور کامل تشکیل شوند، منتظر بمانند. معمولا در حدود ۴ یا ۵ سالگی رشد گوش‌ها کامل خواهد شد. این جراحی محدودیت سنی بالایی نداشته و در کودکان بین ۴ تا ۱۴ سالگی انجام خواهد شد.
  • تمایل بیمار به انجام این جراحی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. برای مثال برخی کودکان ممکن است با ظاهر گوشه خود مشکلی نداشته و حتی آنها را دوست هم داشته باشند. در صورتی که والدین آنها تصور می‌کنند کودکانشان به علت شکل گوش‌ها مورد تمسخر و آزار و اذیت دیگران قرار می‌گیرند. در این صورت انجام جراحی جایز نبوده و بهتر است خود کودک به سنی برسد که بتواند در این باره تصمیم گیری نماید.

نتیجه گیری:

اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که از ظاهر و شمایل گوش‌های خود رضایت ندارید، عمل اتوپلاستی یک گزینه مناسب برای بازگرداندن اعتماد به نفس و عزت نفس به شما خواهد بود‌. این جراحی دارای محدودیت سنی نبوده و مزایای بسیار زیادی نیز دارد.

سوالات متداول جراحی اتوپلاستی

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *